2018 Rok Praw Kobiet

2018 został uznany przez Sejm RP Rokiem Praw Kobiet. W celu podkreślenia tego faktu w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowana została wystawa pn. „Rok Praw Kobiet. 100 rocznica przyznania Polkom praw wyborczych”. Ekspozycję oglądać można do końca września.

W Nowej Zelandii w 1893 roku kobiety po raz pierwszy na świecie uzyskały prawa wyborcze. Droga do uzyskania ich przez Polki rozpoczęła się już w czasie zaborów. Wówczas spore zasługi na tym polu odniosła Maria Dulębianka, partnerka Marii Konopnickiej, uznawana za aktywistkę tzw. pierwszej fali feminizmu. Kolejne zmiany przyniosła I wojna światowa, która całkowicie przeobraziła ówczesny porządek. Kobiety na równi z mężczyznami zaczęły zaciągać się do wojska, by ramię w ramię bronić ojczyzny. Niektóre za swoją walkę uhonorowane zostały najwyższym polskim odznaczeniem militarnym Orderem Virtuti Militari.

Po wojnie 28 listopada 1918 roku na skutek dekretu Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego kobiety otrzymały prawa wyborcze. Pierwsze głosowanie odbyło się 26 stycznia 1919 roku. Pierwszymi posłankami były: Irena Kosmowska, Zofia Moraczewska, Justyna Budzińska-Tylicka, Zofia Sokolnicka, Jadwiga Dziubińska i Gabriela Balicka, które reprezentowały wszystkie wybrane do Sejmu ugrupowania.

Na wystawie można także znaleźć informacje o innych pierwszych polskich emancypantkach: Narcyzie Żmichowskiej, Róży Luksemburg, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Irenie Krzywickiej oraz Zofii Nałkowskiej. Te i inne ciekawostki dotyczące praw kobiet można przeczytać na ekspozycji w Czytelni do końca września w godzinach otwarcia działu. Zapraszamy!