1 października kolejna Noc w Bibliotece

data dodania: 2022.09.26

Po raz dziewiąty czytelnicy będą mogli wziąć udział w Nocy w Bibliotece organizowanej przez Stowarzyszenie LekTURa i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Tegorocznym tematem przewodnim jest hasło „Wszystko gra”. Kryje się pod nim mnóstwo atrakcji.

W każdym z działów MBP w godz. 17.00-21.00 dominować będzie inny motyw skojarzony z tematem „Wszystko gra”. Będzie muzyka, gry planszowe, komputerowe, szachy, zabawy ruchowe, gry RPG czy fragmenty „Pana Tadeusza”. Przygotowane wydarzenia adresowane są zarówno do dorosłych, jak i dzieci.
Muzyka
O godz. 17.00 w Czytelni rozstrzygnięty zostanie konkurs „Mój ulubiony instrument muzyczny”. Miłośnicy muzyki będą mogli też obejrzeć wystawę modeli instrumentów muzycznych, które prezentowane będą w holu MBP na pierwszym piętrze. O godz. 18.00 w Wypożyczalni dla dorosłych z koncertem wystąpią Antonina Tran Dinh i Antoni Szyca. W dziale tym wyeksponowane zostaną także wystawy prezentujące ciekawostki o muzyce poważnej, książki współczesnych piosenkarzy i instrumenty muzyczne. Uczestnicy Nocy będą mogli sprawdzić się w quizie muzycznym czy spróbować swoich sił w zabawie w grające kieliszki.
Gry planszowe i komputerowe
Zainteresowanych tematem gier zapraszamy do Mediateki w godz. 17.00-21.00. W dziale tym będzie można pograć zarówno w planszówki, jak i ich odpowiedniki komputerowe – w statki, mahjong, pasjans, kości, domino, chińskie warcaby czy sudoku. Miłośnicy gier typowo komputerowych będą mogli zagrać w Wiedźmina. Natomiast o godz. 17.00 przed budynkiem biblioteki odbędzie się rozgrywka w megachińczyka. Zaś w holu na pierwszym piętrze przez całą Noc w Bibliotece będzie można grać w planszówkę Kubusiowe Przygody.
Zabawy dla najmłodszych
Do młodszych czytelników o godz. 17.00 w Wypożyczalni dla dzieci adresowane będzie spotkanie z bajką pod nazwą Nie umiem przegrywać. Będzie można też pograć w kółko i krzyżyk. Po tych zajęciach w godz. 18.00-19.00 harcerze z 5 Szczepu Harcerskiego ALERT zapraszać będą na pląsy i zabawy zuchowe. W każdym z działów przygotowane będą też ciekawe zabawy dla najmłodszych.
Gra wyobraźni
O godz. 19.00 w Wypożyczalni dla dzieci odbędzie się spotkanie z Żanetą Jasińską z Samorządnego Centrum Młodzieżowego, miłośniczką gier RPG. Prelegentka opowie o tym, czym są gry RPG i w jaki sposób się w nie gra. Zaprezentuje także najpopularniejsze tytuły, w tym „Przebudzenie Bogów” oraz opowie, gdzie w popkulturze można je zauważyć. Pokaże również to, co jest potrzebne do gry, np. różne rodzaje kości.
Szachy
Chętnych do poznania gry królewskiej zapraszamy do Czytelni. O godz. 17.30 będzie można wysłuchać wprowadzenia do szachów, które przedstawi Grażyna Turzyńska, zawodniczka UKS „Ósemka”, I kategoria szachowa, instruktor szachowy, sędzia szachowy klasy międzynarodowej (International Arbiter) i nauczycielka. Natomiast o godz. 18.00 obędzie się w Czytelni symultaniczny turniej gry w szachy. Janusz Franckowski, zawodnik UKS „Ósemka”, I kategoria szachowa, wielokrotny zwycięzca turniejów w województwie pomorskim zmierzy się w symultanie z 15 chętnymi osobami. Tuż po rozgrywce zapraszamy na spotkanie z Wiolettą Myszkowską, która opowie o szkole szachowej SOM Chess Academy, działającej w Ugandzie. Dziennikarka przybliży tę placówkę, którą miała okazję odwiedzić i przyjrzeć się jej działalności. Dodatkowo będzie można obejrzeć wystawy poświęcone szachom: o najsłynniejszych graczach w szachy i motywach szachowych, które pojawiają się w książkach i filmach. Będzie można obejrzeć też różne wersje szachów, od miniaturowych po olbrzymie.
Wieczór z „Panem Tadeuszem”
W Wypożyczalni naukowej eksponowana będzie wystawa prezentująca różne wydania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a także fakty o życiu i twórczości tego romantycznego wieszcza. Miłośnicy przebieranek będą mogli skorzystać z fotobudki retro. Natomiast w godz. 19.00-20.30 czytelnicy będą mogli przypomnieć sobie fragmenty „Pana Tadeusza” dzięki Stowarzyszeniu „Dworek Polski”. Członkowie grupy zatańczą poloneza oraz zaprezentują Koncert Jankiela.
Pokój zagadek
Jednym z punktów Nocy będzie również grupowa gra wymagająca od uczestników logicznego myślenia. Członkowie grupy będą musieli ze sobą współpracować, by rozwiązać ciąg zagadek intelektualnych w wyznaczonym czasie, m.in. poradzić sobie z szukaniem szyfrów i scalaniem elementów. Grupy 4-5-osobowe, które chciałyby spróbować sił w rozwiązywaniu zagadek, muszą się wcześniej zapisać – do 30.09, do godz. 15.00, pod nr. telefonu 52 397 28 07 wew. 47.

Zapraszamy do udziału w IX Nocy w Bibliotece „Wszystko gra”. Wydarzenie dofinansowane jest przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski w Chojnicach.