„Ballady i romanse” na chojnickim rynku

data dodania: 2022.09.05

3 września 2022 roku po raz 11 odbyło się Narodowe Czytanie. Chojniczanie, którzy przyszli na Stary Rynek, mieli okazję wysłuchać „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w interpretacji bibliotekarzy, członków Stowarzyszenia LekTURa i zaproszonych gości.

Uczestników czytania przywitała Anna Lipińska, dyrektor MBP, która przeczytała list od Prezydenta RP. Znalazły się w nim m.in. informacje o tym, dlaczego właśnie „Ballady i romanse” zostały lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane »Ballady i romanse« Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury” – czytała dyrektor MBP. Wybór utworu był nieprzypadkowy, ponieważ rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Imprezę prowadziły bibliotekarki Anna Maria Zdrenka i Weronika Sadowska, które zapowiadały czytane utwory.

Na chojnickim Starym Rynku pojawili się miłośnicy poezji, romantyzmu, a także biblioteki. Mogli oni przysiąść na leżakach, które wypożyczone zostały od Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach lub na ławeczkach na rynku. Pogoda dopisała, a klimat zabytkowego centrum sprzyjał słuchaniu. Uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali również pamiątkowe zakładki. Na zakończenie bibliotekarki zaprosiły na przyszłoroczną edycję, która odbędzie się w pierwszą sobotę września. Organizatorami akcji byli Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa przy współudziale Chojnickiego Centrum Kultury.

„Ballady i romanse” czytali:
„Pierwiosnek” – młodszy chorąży Radosław Stoltmann (34 Chojnicki Batalion Radiotechniczny)
„Romantyczność” – Klaudia Drzycimska (Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży przy MBP)
„Świteź” – Piotr Cieśliński (aktor Projektu 41)
„Świtezianka” – Agnieszka Schreiber (aktorka Projektu 41)
„Rybka” – Monika Garstecka (Starostwo Powiatowe)
„Powrót taty” – Lidia Polasik (Miejska Biblioteka Publiczna)
„Kurhanek Maryli” – Natalia Grabowska (Stowarzyszenie LekTURa, Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych)
„Do przyjaciół” – Mariusz Kępka (nauczyciel, historyk)
„To lubię” – Anna Kruk (wychowawca i przedstawicielka Służby Więziennej)
„Rękawiczka” – Mirosława Łuszczak (Miejska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie LekTURa)
„Pani Twardowska” – Maria Eichler (dziennikarka)