Wróć

Członkinie DKK rozmawiały o książce „Woda na sicie”

data dodania: 2022.11.28

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się w piątek 25 listopada 2022 roku w Czytelni MBP. Członkinie klubu rozmawiały o książce Anny Brzezińskiej „Woda na sicie. Apokryf czarownicy”.

Panie podkreśliły, że jest to ciekawa książka poruszająca wątek inkwizycji i polowania na czarownice. Akcja osadzona jest w położonej w górach dolinie Intestini, w której wydobywana jest ruda rtęci, zwana vermiglio albo „krwią smoka”. Ludność schodząca do kopalń nazywana jest vermiglianami, „oświeconymi”. Wydobywanie rudy jest kontrolowane przez kolejnych władców. „Krwi smoka” pożądają także alchemicy, próbujący m.in. ożywiać zmarłych.

Tytułowa czarownica to La Vecchia, pochodząca z jednej z wiosek vermiglianów, trzydziestokilkuletnia, lecz zniszczona życiem, wyglądająca jak staruszka. Jest oskarżona o herezję, czary i okrutne zabójstwo mnicha Richelmo. Podczas kolejnych przesłuchań, poprzedzanych także torturami, opowiada ona inkwizytorom historię swojego życia – życia bękarta, ladacznicy i według oskarżycieli czarownicy. Wspomina dwóch braci, Virone i Salvo, z którymi utraciła kontakt po śmierci matki, w dniu gdy vermiglianie zabili smoka. Początkowo zaprzecza, a potem potwierdza, że Virone, przewodzący grupie rebeliantów w górach, ogłaszający się nieślubnym synem władcy, jest jej bratem. Oskarżona plącze się w zeznaniach, zmienia fakty, zwodzi przesłuchujących. Jej język jest dosadny, wulgarny. Czytelnik do końca nie wie, co jest prawdą w jej opowieści.

Większości klubowiczek nie spodobała się forma powieści, jest to bowiem monolog La Vecchii. Panie mówiły, że przez ten zamysł pisarski książka jest przegadana i przez to nużąca. Ich zdaniem jest też za długa, a informacje są niepotrzebnie powtarzane. Dyskutujące zauważyły także, że przesłuchiwana jest prostą kobietą, a autorka włożyła w jej usta komentarze dotyczące sytuacji politycznej w Intestini. Stwierdziły, że miała za dużą wiedzę jak na swoją pozycję społeczną. Czytelniczki doceniły natomiast samą treść „Wody na sicie”. W powieści jest widoczna krytyka stosunków społecznych i absurd polowań na czarownice. Obnaża ona strach przedstawicieli patriarchatu przed kobietami, przed ich wiedzą i siłą. Niektóre aspekty powieści, osadzonej w średniowiecznych realiach, wydają się ponadczasowe – komentowały klubowiczki. 

Na grudniowe spotkanie DKK panie przeczytają książkę brytyjskiej pisarki Bernardine Evaristo „Dziewczyna, kobieta, inna”.