Drugoklasiści rozmawiali o książce „Szkoła na Dobrej”

data dodania: 2023.02.14

We wtorek 14 lutego 2023 roku Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dzieci odwiedziła klasa druga z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 3. Uczniowie wzięli udział w zajęciach biblioterapeutycznych. Podczas spotkania drugoklasiści wysłuchali fragmentu książki Joanny Olech pt. „Szkoła na Dobrej”. Zanim jednak to nastąpiło bibliotekarka zapytała dzieci, co oznacza tytuł książki. Padła odpowiedź, że w szkole wszyscy są dla siebie dobrzy i mili. Mimo że nie o takie dosłowne znaczenie chodziło, uczniowie podążyli dobrym tropem, o czym mieli się wkrótce przekonać.

Pewnego dnia w klasie pojawił się nowy uczeń. Niby taki sam jak każdy, jednak zachowywał się inaczej niż wszyscy. A wszystko to za sprawą dzwonka, który głośno zadźwięczał. Zamiast radośnie wybiec na przerwę, Tymon tylko zgiął się w pałąk, zaczął krzyczeć i zakrył rękoma uszy. To wydarzenie stało się początkiem zmian w szkole, a wszyscy uczniowie dowiedzieli się czym jest mizofonia.

Drugoklasiści wydedukowali na co może cierpieć bohater książki zanim poznali treść historii. Dowiedzieli się, że nadwrażliwość na pewne dźwięki, czyli mizofonia, może dotyczyć każdego z nas. W szkole, w której się uczą, również nie ma dzwonka, więc wyciągnęli wniosek, że to dla czyjegoś dobra i komfortowego samopoczucia. Na zakończenie uczniowie zostali podzieleni na cztery zespoły. Zadaniem każdego z nich było wykonanie plakatu wyjaśniającego, czym jest mizofonia oraz zachęcającego do wsłuchania się w ciszę.