Pasje drugoklasistów z SP 3

data dodania: 2023.02.21

We wtorek 21 lutego 2023 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się trzecie zajęcia biblioterapeutyczne dla klasy IIa ze Szkoły Podstawowej nr 3. Tym razem bibliotekarka zaprosiła uczniów do zapoznania się z dokonaniami niezwykłego Polaka, który miał marzenia. Aleksander Doba, bo o nim mowa, zarażał ludzi swoją wielką pasją. Pokazywał, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale też nie wszystko przychodzi w życiu łatwo.

Bibliotekarka zapytała dzieci, jakie są ich marzenia? Jakie mają pasje? Co lubią robić? Uczestnicy spotkania musieli się chwilę nad odpowiedziami zastanowić, aby zasypać prowadzącą swoimi pomysłami. Jak się okazało, większość z nich jest bardzo ambitna. Na pytanie czy np. z dnia na dzień można zostać uznaną piosenkarką bądź odnoszącym sukcesy piłkarzem od razu odpowiedzieli, że to nie takie proste. Trzeba się dużo uczyć, ćwiczyć i korzystać z umiejętności osób bardziej doświadczonych. Taki też był Aleksander Doba. Latami zbierał doświadczenie, aby móc ostatecznie jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynąć kajakiem Ocean Atlantycki.

Po dłuższej dyskusji i wielu wymienionych informacjach prowadząca przeczytała kilka fragmentów z książki Łukasza Wierzbickiego „Ocean to pikuś”. Czytane historie wywoływały śmiech, ale i grozę. Natomiast z książki „Na fali i pod prąd. Pełna autobiografia” uczestnicy mogli obejrzeć fotografie z wypraw Aleksandra Doby. Na zakończenie wszyscy zostali poproszeni, aby narysować swoją pasję lub coś, co chcieliby osiągnąć w przyszłości. Efekty tej pracy można zobaczyć na korytarzu prowadzącym do oddziału dla dzieci. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, bo naprawdę warto.
W środę 22 lutego przypada rocznica śmierci Aleksandra Doby.