Wróć

Spotkanie DKK z literaturą ukraińską

data dodania: 2022.04.05

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w piątek 1 kwietnia 2022 roku przyszły do Czytelni MBP. Po ostatnich czterech dyskusjach online, tym razem mogły spotkać się w bibliotece i tam przy herbacie i cieście porozmawiać o literaturze. A tematem były powieści ukraińskich pisarzy.

Klubowiczki sięgnęły po następujące książki: „Polak z Ukrainy” Dimy Grabowskiego, „Tatuaż z tryzubem” Ziemowita Szczerka, „Kochankowie Justycji. Powieść parahistoryczna w ośmiu i pół odcinkach” Jurija Andruchowycza, „Planeta Piołun” Oksany Zabużko, „Woroszyłowgrad” oraz „Internat” Serhija Żadana, „Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową” Jurija Andruchowycza i Andrzeja Stasiuka. Przygotowując się do spotkania, panie wybierały nie tylko książki tradycyjne, ale także e-booki.

Członkinie, które przeczytały książkę „Polak z Ukrainy”, polecały ją koleżankom. Dima Grabowski opisuje w niej świat imigranta, który opuścił Ukrainę i zamieszkał w Polsce. Dlaczego wyjechał ze swojego kraju i wybrał właśnie Polskę? Jacy są Polacy w oczach imigrantów z Ukrainy? Odpowiedzi na te pytania można szukać w trakcie lektury. „Tatuaż z tryzubem” to wydana w 2015 roku opowieść Ziemowita Szczerka o najnowszej historii Ukrainy. To z jednej strony rzeczywisty obraz z podziałem na część ciągnącą ku Zachodowi i tę prorosyjską, ale też Ukraina wyobrażona. Kraj pełen sprzeczności. Reportaż dobrze napisany, warto po niego sięgnąć. Trudniejsza w odbiorze jest eseistyczna „Planeta Piołun”. Jak podkreślały czytelniczki, w świetle wojny Putina prowadzonej na Ukrainie, słowa Oksany Zabużko o ukraińskiej literaturze i historii nabierają innego wymiaru.

Klubowiczki polecają także „Woroszyłowgrad” Serhija Żadana. Akcja powieści dzieje się w okresie przełomu lat 90. w Woroszyłowgradzie, dzisiejszym Ługańsku – mieście we wschodniej części Ukrainy, w Donbasie. Główny bohater German po zniknięciu brata rusza na prowincję, gdzie zmuszony jest przejąć interesy brata. Musi zająć się stacją benzynową stojącą na uboczu i zmierzyć z ciemniejszą stroną życia. Czytelniczki podkreślały, że to współczesna powieść drogi i bardzo dobrze się ją czyta. – Mimo, że taka dość męska, to język zaskoczył mnie lekkością i bogactwem środków stylistycznych. Ciekawe tło obyczajowe – komentowała jedna z pań. Niektóre klubowiczki przeczytały z kolei „Internat”, wcześniejszą powieść Żadana. Tym razem pisarz pokazuje wojnę w Donbasie w 2014 roku. Pasza, trzydziestopięcioletni nauczyciel, przedziera się do pobliskiego miasta, żeby odebrać siostrzeńca z internatu i zabrać do domu. Decyduje się na to akurat w dniu, gdy z miasta wycofują się po długiej obronie wojska, a wkraczają okupanci. Trzy dni wędrówki Paszy są symboliczne. To obraz wojny, ale także opowieść o trudnych wyborach w obliczu niebezpieczeństwa, o idealizmie. Jak zauważyła jedna z pań, to mocna wojenna powieść, z nienachalną metaforyką.

Czytelniczki, które przeczytały zbiór opowieści „Kochankowie Justycji” Jurija Andruchowycza podkreślały, że jest ciekawy i dobrze się go czyta. Łączy w sobie elementy powieści łotrzykowskiej z kryminałem. Obok motywu zbrodni i kary pojawia się także wątek miłości, która niejednokrotnie staje się powodem zbrodni. Ciekawe są eseje „Moja Europa”. Jedna z klubowiczek zaprezentowała wybrane cytaty o życiu zarówno ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza, jak i Andrzeja Stasiuka, którego twórczość chojnicki DKK już nie raz omawiał. W trakcie spotkania panie wspomniały także o twórczości Tarasa Szewczenki (1814-1861), uważanego za najwybitniejszego ukraińskiego poetę, który stworzył ukraiński język literacki.

Na majowym spotkaniu panie będą rozmawiały o powieści Jung Chang „Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin”.