Wróć

Styczniowe spotkanie DKK dla młodzieży

data dodania: 2023.01.13

W czwartek 12 stycznia 2023 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiano książkę pt. „A gdyby tak ze świata zniknęły koty?” autorstwa japońskiego pisarza, scenarzysty i producenta filmowego Genki Kawamury. 

Książka stawia przed czytelnikiem bardzo trudne pytanie: A Ty co byś zrobił/zrobiła, gdyby został Ci tylko dzień życia? W klubie nie było osoby, która choć przez chwilę o tym nie pomyślała. Co jest tak ważne, żeby jeszcze tego spróbować? Czego jeszcze nie udało mi się doświadczyć? Za czym będę tęsknić najbardziej? Jest to książka opisująca historię samotnego człowieka, który robi rozrachunek swojego dotychczasowego życia. Zastanawia się, komu może powiedzieć o tym, że umiera? Dla kogo jest na tyle ważny, żeby pochylił się nad jego losem? Jego życie nie było idealne, ale jedyne jakie ma. Do jakich rzeczy jest w stanie się posunąć, gdy otrzymuje szansę przedłużyć je o jeden dzień, a potem o następny i kolejny?

Czytanie tej powieści to filozoficzna podróż w głąb siebie. Napisana jest z niezwykłą prostotą, ale ma w sobie wiele ciepła, a nawet przewrotnego poczucia humoru. Mimo, iż dotyka kwestii ostatecznych, nie wprawia czytelnika w poczucie dyskomfortu – wręcz przeciwnie. Ten, kto ją czyta, przechodzi przez mieszankę spokoju i miłości. Książka godna jest posiadania jej na własność i wracania do niej co jakiś czas. Zdecydowanie polecamy, żeby przeczytać.