Wystawa „O najstarszej chojnickiej szkole…”

data dodania: 2022.03.09

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach można oglądać wystawę zatytułowaną „O najstarszej chojnickiej szkole…”. Odnotowuje ona jubileusz 400-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach, wchodzącego obecnie w skład Zespołu Szkół przy Nowym Mieście.

Historia placówki sięga XVII wieku, kiedy to powstała szkoła prowadzona przez jezuitów. Przez te 400 lat zmieniały się nazwy, organy prowadzące i profil kształcenia. Jej dzieje są splecione z historią naszego miasta i regionu. Miała ona wpływ na życie społeczne i kulturalne. Może się poszczycić wieloma zasłużonymi nauczycielami i absolwentami. Wychowywała pokolenia chojniczan, a także mieszkańców okolic i całej Polski. Obiekty szkolne są do dzisiaj charakterystycznymi punktami Chojnic.

Wystawa w Czytelni przypomina najważniejsze wydarzenia z dziejów najpierw szkoły jezuitów, funkcjonującej w latach 1622/1623-1630, potem przekształconej w Kolegium jezuickie – lata 1630-1772. W latach 1773-1815 istniała jako pruskie Gimnazjum Katolickie, a potem jako Królewskie Katolickie Gimnazjum – 1815-1919. Po powrocie Chojnic do Ojczyzny utworzone zostało Państwowe Gimnazjum Klasyczne Męskie i następnie Państwowe Gimnazjum i Liceum w Chojnicach – 1920-1939. Po II wojnie światowej powstała Szkoła ogólnokształcąca podstawowa i licealna – 1945-1961, a następnie powstało obecne Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich. Prezentowane informacje wzbogacają archiwalne zdjęcia, reprodukcje i pocztówki.

W gablotach eksponowane są także niektóre publikacje opisujące dzieje tej najstarszej chojnickiej szkoły. Są to głównie książki w całości poświęcone temu zagadnieniu. Warto jednak podkreślić, że bibliografia jest obszerniejsza, w wielu pozycjach można odnaleźć informacje o dziejach szkoły, która była jedną z najbardziej znanych w regionie, najbardziej popularną w państwie pruskim i jedynym katolickim gimnazjum na Pomorzu. Bogaty jest także księgozbiór poświęcony zasłużonym wychowankom chojnickiego gimnazjum, który nie znalazł się na wystawie, jednak zainteresowani mogą z niego korzystać w godzinach otwarcia Czytelni, przy której funkcjonuje Pracownia Dokumentacji Regionalnej. Na wystawie prezentowane są także fotokopie i kserokopie rocznych sprawozdań chojnickiego gimnazjum za lata 1821-1915 „Jahresbericht Uber das Koniglishe Katholishe Gymnasium in Conitz”, przekazane do zbiorów biblioteki przez Helenę Pietruch-Stoltmann i Leona Stoltmanna z Bielefeld w Niemczech.

Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich jubileusz obchodzić będzie w roku szkolnym 2022/2023, a już teraz w Czytelni MBP można obejrzeć wystawę zapowiadającą to wydarzenie istotne nie tylko dla absolwentów placówki, ale także wszystkich chojniczan.