Akcja „Czytam w podróży… Herberta”

W czwartek 27 marca 2014 roku Dyskusyjny Klub Książki i Stowarzyszenie LekTURa przyłączyły się do II ogólnopolskiej akcji „Czytam w podróży… Herberta”. Celem akcji było propagowanie poezji, w tym przede wszystkim tej autorstwa Zbigniewa Herberta.

W przedsięwzięciu brało udział ponad 20 szkół herbertowskich i 450 bibliotek w całej Polsce. W chojnickiej bibliotece czytelnikom rozdawane były zakładki z fragmentami utworów Herberta, które organizatorzy otrzymali od Fundacji im. Zbigniewa Herberta – głównego koordynatora akcji. Chętni mogli także posłuchać czytanych na głos wierszy i prozy pisarza. Wśród osób, które zdecydowały się poczytać innym na głos w specjalnie przygotowanym do tego kąciku na korytarzu MBP byli: Ramona Wieczorek, Anna Studzińska, Beata Królicka, Łukasz Sajnaj, Lidia Polasik, Malwina Miszewska, Wioletta Karpiak, Patryk Jutrzenka Trzebiatowski, Ilona Drobińska oraz Maria Wesołowska. A posłuchać można było m.in.: „Podróży”, „Barbarzyńcy w ogrodzie”, wierszy o Panu Cogito, esejów Herberta i wiele innych utworów pióra pisarza. Dodatkową atrakcją była możliwość zapoznania się z jego biografią na miniwystawach w Czytelni i Wypożyczalni dla Dorosłych, a także na ścieżce prowadzącej do tych działów i kącika głośnego czytania.

Akcja cieszyła się zainteresowaniem ze strony czytelników. Jedni przysiadali na dłużej, inni tylko na chwileczkę przystanęli i cieszyli ucho twórczością Herberta, każdy opuścił Wszechnicę Chojnicką z zakładką w ręku. Akcja trwała przez cały dzień. Do południa w holu biblioteki można było także posłuchać prezentacji wierszy w interpretacji aktorów i otrzymać zakładkę w większości działów bibliotecznych.