Aleksander Knitter gościem podsumowania konkursu fotograficznego

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pn. „Ubierz się w książkę” odbyło się 8 maja 2017 roku w Czytelni MBP. Konkurs organizowany był w ramach akcji Dwa tygodnie z książką trwającej od 23 kwietnia do 8 maja. Rozdanie nagród połączone było ze spotkaniem z fotoreporterem Aleksandrem Knitterem.

Na początku podsumowania prezes Stowarzyszenia LekTURa Weronika Sadowska przeczytała protokół z posiedzenia jury w składzie: Aleksander Knitter – przewodniczący, Marek Hackert – członek, Weronika Sadowska – sekretarz. Na konkurs wpłynęło 10 prac, w tym 7 wykonanych przez pracowników i podopiecznych Domu Dziennego Pobytu w Chojnicach. Jury postanowiło przyznać trzy miejsca i dwa wyróżnienia. 1 miejsce zdobyło zdjęcie, którego bohaterem jest Kazimierz Idzikowski, 2 miejsce uzyskała Julia Windorpska z Chojnic, a 3 miejsce zdjęcie, którego bohaterem jest Józef Koperski. Wyróżnienia otrzymali chojniczanie Wojciech Czapiewski i Aleksandra Karwalska. Jury zdecydowało także, że podopieczni Domu Dziennego Pobytu otrzymają jako nagrodę zestaw książek.

Po wręczeniu nagród przewodniczący jury Aleksander Knitter omówił przysłane na konkurs prace. – Nie mieliśmy wątpliwości co do pierwszego miejsca. Zdjęcie to spodobało nam się z kilku powodów – powiedział. Podkreślił m.in., że jest ono idealnie skomponowane. Pozostałe zdjęcia także omówił pod kątem kompozycji i sposobu wykonania.

Następnie gość pokazywał wykonane przez siebie zdjęcia i opowiadał o pracy fotoreportera. Jak mówił, zaczynał jako dziennikarz w „Gazecie Pomorskiej” i dopiero z czasem narodziła się jego pasja do fotografowania. Na początku nie miał żadnego pojęcia o robieniu zdjęć. – Teraz zdecydowanie wolę robić zdjęcia, niż pisać artykuły – mówił Aleksander Knitter. W czasie prezentacji pokazał kilka zdjęć przedstawiających zmieniające się Chojnice. – Fotografia ma także wymiar archiwalny – dodał. Zdjęcia przedstawiały m.in. dawne chojnickie budynki, rynek, park Tysiąclecia.

Kolejnym punktem prezentacji były serie zdjęć i fotoreportaży. Oglądający mogli się przekonać, że dzisiaj każdy może robić zdjęcia, jednak nie każdy może zostać fotografem. – Fotoreporter nie powinien kreować, musi pokazywać rzeczywistość taką, jaka jest – podkreślił Aleksander Knitter. Pokazując reportaże, opowiadał zarówno o ich tematach, jak i o sposobach wykonywania konkretnych zdjęć. Tematem pokazanych fotoreportaży były: barwy narodowe, 103 urodziny mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Chojnicach oraz ekstremalna droga krzyżowa. –Fotoreportaż powinien zaczynać się od zdjęcia, które zachęci do dalszego oglądania i wciągnie w temat – stwierdził. Na zakończenie można było zobaczyć zdjęcia uliczne, na których wykonanie nierzadko trzeba poświęcić sporo czasu. – W fotografii ulicznej trzeba uchwycić decydujący moment, który sprawi, że zdjęcie będzie interesujące – mówił Aleksander Knitter. Jak podkreślił fotograf, nieraz zdarzyło mu się czekać kilkadziesiąt minut aż, aż coś takiego się wydarzy.

Podsumowanie konkursu i spotkanie z fotoreporterem odbyło się w ramach Dwóch tygodni z książką organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa. Zdjęcia nadesłane na konkurs „Ubierz się w książkę” można do końca tygodnia oglądać w Czytelni MBP.