Autografy w zbiorach biblioteki

Biblioteka zamknięta dla czytelników jest miejscem pracy wewnętrznej. Na jakiś czas (oby jak najkrótszy) skończyły się zajęcia czytelnicze dla przedszkoli i szkół, warsztaty, wyjścia bibliotekarzy promujące książkę i czytelnictwo na zewnątrz, a także spotkania autorskie. Nie mogą być one prowadzone w formie, do której wszyscy przywykliśmy.

Jak już wiecie kodujemy, poprawiamy opisy katalogowe, porządkujemy księgozbiór, przygotowujemy dla Was kolejny numer „Kwartalnika Chojnickiego”, ale brakuje nam kontaktu z czytelnikami. To właśnie dzięki Wam istniejemy. Brakuje nam rozmów, wymiany myśli i pobudzających do działania dyskusji. Chcąc zachować z Wami kontakt, drodzy czytelnicy, postanowiliśmy pokazać wpisy i dedykacje pozostawione na książkach przez autorów, ilustratorów i tłumaczy, którzy mieli okazję odwiedzać nas na spotkaniach w bibliotece i nie tylko. Być może ktoś z Was był na spotkaniu u nas, a może w zupełnie innym mieście.

Zachęcamy do zaglądania i wspominania. Dwa razy w tygodniu pojawiać się będą nowe wpisy, a przy okazji przedstawiać będziemy autora, tłumacza lub ilustratora, który wpis ten pozostawił.

Bożena Ugowska – pracowniczka Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, regionalistka, pisarka, poetka, tłumaczka języka kaszubskiego. Kaszuby to jej wielka pasja, czego dowodem jest szeroka wiedza na temat języka i kultury kaszubsko-pomorskiej. Jest aktywnym członkiem Rady Języka Kaszubskiego oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W swoim dorobku posiada liczne korekty, przekłady kaszubskich tekstów i publikacji. W języku kaszubskim tworzy również poezję. Zdarzyło jej się poprowadzić kursy nauki języka kaszubskiego. Jest laureatką Medalu Stolema oraz Skry Ormuzdowej.
W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci gościła w ramach Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej zorganizowanych przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie 17 października 2016 r. z okazji wydania „Kubusia Puchatka” przetłumaczonego z języka angielskiego na język kaszubski. Samo tłumaczenie zostało przez panią Bożenę zrobione 20 lat wcześniej, jednak możliwość wydania książki w języku kaszubskim pojawiła się dopiero w 2016 roku. Tak długie oczekiwanie spowodowane było m.in. dochodzeniem do porozumienia z Fundacją Walta Disneya.
Jan Grzegorczyk urodził się w 1959 roku, jest nie tylko pisarzem, ale także publicystą, tłumaczem oraz autorem scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych. Bliska jest mu myśl Rene Chataubriande`a: „Pisz tekst religijny tak, aby młodzieniec-niedowiarek chłonął go jak gorszącą powieść”. Ogromne znaczenie miała w rozwoju pisarstwa Jana Grzegorczyka wieloletnia przyjaźń i literacka współpraca z ojcem Janem Górą, dominikaninem, pisarzem, twórcą „Lednicy 2000”. Nieoceniona dla jego twórczości była także przyjaźń z dominikaninem Pawłem Kozackim oraz trapistą Michałem Zioło, którzy byli zwykle jednymi z pierwszych recenzentów jego prac i pomysłów. Jako publicysta przeprowadził dziesiątki wywiadów. Do najbardziej znaczących należały jego rozmowy z Romanem Brandstaetterem, Janem Dobraczyńskim, ks. Janem Twardowskim, Zenonem Laskowikiem, benedyktynem ojcem Karolem Meissnerem. Grzegorczyk jest autorem pentalogii „Przypadki księdza Grosera”: „Adieu. Przypadki księdza Grosera” (2003), „Trufle. Nowe przypadki księdza Grosera” (2004), „Cudze pole. Przypadki księdza Grosera” (2007), „Jezus z Judenfeldu. Alpejski przypadek księdza Grosera” (2013), „Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera” (2016), a także „Chaszczy” (2009) i „Puszczyka” (2012). W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach gościł w ramach programu DKK 19 września 2012 roku.
Józef Wilkoń
Urodził się w 1930 roku, jest ilustratorem, rzeźbiarzem, pisarzem, historykiem sztuki, twórcą plakatów i scenografii teatralnych, a także projektantem gobelinów. Mistrz w każdej z tych dziedzin. Zyskał międzynarodową sławę, był wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści. Tworzy rzeźbione zwierzyńce z polichromowanego drewna i metalu. Na jedną ze swoich wystaw przygotował Arkę Wilkonia – bestiarium wykonane z drewna i blachy. Jest ona nawiązaniem do biblijnej opowieści o Arce Noego. Przywołuje metaforę Arki, jako wspólnoty uczłowieczonych zwierząt, która rządzi się prawami opartymi na miłości – dowód na przymierze twórcy ze światem przyrody. Dzięki niej twórca chce ocalić dziecięcą wyobraźnię. Mistrz gościł w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci w sierpniu 2011 roku.
Janusz Leon Wiśniewski pochodzi z Torunia, a obecnie mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem. Jest magistrem fizyki, doktorem informatyki i doktorem habilitowanym chemii. Jest także pisarzem. Jego debiutancka powieść „Samotność w Sieci” stała się bestsellerem w Polsce i w Rosji. Została sfilmowana i przetłumaczona na wiele języków. Jego inne książki to m.in.: zbiory opowiadań „Zespoły napięć”, „Ślady” i „Martyna i inne opowiadania”, „Los powtórzony”, „Łóżko”, „Intymna teoria względności”, „Molekuły emocji”, „Sceny z życia za ścianą”, „Czy mężczyźni są światu potrzebni?”, „Bikini”, „Moja bliskość największa”, „Na fejsie z moim synem”, „Zbliżenia” oraz naukowa bajka dla dzieci „W poszukiwaniu Najważniejszego: bajka trochę naukowa”. Razem z Małgorzatą Domagalik napisał dwie powieści epistolograficzne: „188 dni i nocy” oraz „Między wierszami”. Jego najnowsza książka, wydana w ubiegłym roku to „Koniec samotności”.
Większość książek Janusza Leona Wiśniewskiego trafiła na listy bestsellerów. Jest także autorem felietonów w miesięczniku „Pani”.
Pisarz gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach 5 października 2016 roku w ramach obchodów 70-lecia biblioteki.
Filip Porębski
Autor książek dla dzieci, pochodzi z Silna, inspiracje czerpie z otaczającego świata, z obserwowanych sytuacji. Sprawnie kreuje bohaterów, łączy zaczerpnięty z rzeczywistości pierwowzór bohatera i dodaje szczyptę swojej wyobraźni. Ogromny wpływ mają na niego bratanice Julia i Marcelina. Ważne cechy jego twórczości to: akceptacja, tolerancja i miłość połączona z czułością. W zbiorach biblioteki figurują dwie wydane do tej pory książki: „Zosia i Maks czyli Afera za dużych spodni” oraz „Banda nieudaczników”. W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci gościł 6 maja 2019 roku.
Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku w Warszawie. Mieszka w Beskidzie Niskim. Jest prozaikiem, eseistą. Autorem m.in. „Murów Hebronu”, „Dukli”, „Opowieści galicyjskich”, „Dziewięciu”, „Jadąc do Babadag”, „Taksimu”, „Dziennika pisanego później”, „Grochowa” czy „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”. Jest laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2010, Nagrody Forum Ekonomicznego i Miasta Krakowa Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza 2011 oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury. Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie europejskie języki, a także na koreański (oprac. na podstawie strony Wydawnictwa Czarne). Pisarz w bibliotece gościł 13 października 2014 roku.
Anna Czerwińska-Rydel – autorka książek dla dzieci i młodzieży, z wykształcenia muzyk oraz pedagog. Na stałe mieszka w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i studentów. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pomysłodawczyni oraz twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Autorka trzech cykli trylogii o gdańszczanach. Na podstawie jej książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura. Młodzież należąca do Dyskusyjnego Klubu Książki miała okazję obejrzeć to przedstawienie w 2017 roku w ramach zjazdu pomorskich klubów DKK. Pisarka jest laureatką wielu prestiżowych nagród – nie sposób wszystkich wymienić.
Książka z prezentowaną dedykacją pojawiła się w bibliotece w bardzo ciekawy sposób. Na jednym z festiwali książki, bibliotekarka oddziału miała okazję porozmawiać z autorką i wspomniała, że nie może zdobyć nowo wydanej (był wtedy 2015 rok) książki o Jerzym Kukuczce. Autorka od razu skierowała bibliotekarkę do wydawcy książki (Wydawnictwo Na Szczyt), przez którego udało się książkę do biblioteki zakupić. Wydawca przed wysłaniem książki, zaniósł egzemplarz autorce, która tak wspaniały wpis poczyniła. Książka była trudno dostępna zaraz po wydaniu, a prawie niemożliwa do zdobycia w momencie wciągnięcia jej na listę lektur czytanych w ramach maratonu. Na szczęście wydanie zostało wznowione. W cyklu „Bo Góry są” pojawiły się do tej pory dwie pozycje – nasza z autografem oraz opowiadająca o Wandzie Rutkiewicz. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach pisarka gościła w 2012 roku.
Zygmunt Miłoszewski
Powieściopisarz, publicysta, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Znany jako autor powieści kryminalnych, m.in. trylogii, której bohaterem jest prokurator Teodor Szacki – „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” i „Gniew”. Inne jego książki to: horror „Domofon”, baśń dla dzieci „Góry Żmijowe” i thriller sensacyjno-przygodowy „Bezcenny”. Pracował także jako dziennikarz w „Super Expressie”, gdzie relacjonował rozprawy sądowe. Potem był redaktorem i dziennikarzem w różnych tytułach oraz felietonistą „Newsweeka”. Literacko zadebiutował na łamach „Polityki” i jest laureatem Paszportu „Polityki”.
Pisarz gościł w MBP dwukrotnie. Obie wizyty miały miejsce w 2017 roku. Pierwsza w czasie Wiosny Literackiej 28 kwietnia. Natomiast druga 23 listopada. Wtedy promował swoją najnowszą książkę „Jak zawsze”.
Grzegorz Kasdepke
Twórca książek dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy, dziennikarz. Były redaktor naczelny magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Jest jednym z najbardziej poczytnych autorów książek dla najmłodszych. Niemal wszystkie jego książki zyskały status bestsellera. Zdobywca wielu nagród m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, Edukacja XXI, Nagrody BETA, Nagrody im. Kallimacha, Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i in. Jego książki weszły do kanonu lektur szkolnych, a Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” uznała jego książkę „Detektyw Pozytywka” za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci minionej dekady.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach miała okazję gościć Pana Grzegorza dwa razy w swoich progach. Raz 11 września 2009 r. w ramach „Pomorskich spotkań – z książką na walizkach”, zorganizowanych wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku, oraz 10 marca 2011 r. w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki współfinansowanego przez Instytut Książki