Bibliotekarki odwiedzają przedszkolaków i zachęcają do czytania

W ramach trwającej od 23 kwietnia do 8 maja akcji „Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza”, bibliotekarki z Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odwiedzają chojnickie przedszkola.

Podczas tych wizyt bibliotekarki zachęcają przedszkolaki do wypożyczania książek i czytania ich wraz z rodzicami lub starszym rodzeństwem. Informują o programie zorganizowanym przez Fundację Metropolia Dzieci pod nazwą „Z książką na start”, który chojnicka biblioteka też realizuje. Projekt ten ma na celu zachęcenie dzieci do rozpoczęcia swojej przygody z książką. Dzięki niemu każde zapisane dziecko w wieku 0-6 otrzyma książkę w prezencie oraz Paszport Małego Czytelnika, do którego będzie mogło zbierać pieczątki za wypożyczenie przynajmniej jednej książki. Za zebranie dziesięciu stempli każdy maluch otrzyma imienny dyplom (do zebrania razem jest trzydzieści pieczątek).

W poniedziałek 23 kwietnia 2018 roku bibliotekarki z Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach udały się z wizytą do grupy Biedronki do Przedszkola nr 3. Biedronki uważnie słuchały informacji przekazywanych przez panią bibliotekarkę, ale na samych informacjach się nie skończyło. Wioletta Karpiak przeczytała przedszkolakom jedną z książek, które dzieci mogą sobie wybrać „na start” – książka nosi tytuł „O dzieciach, które kochają książki”. Przedszkolaki obejrzały też inne tytuły przysłane bibliotece przez Fundację Metropolia Dzieci. Wszystkim bardzo podobał się żółw będący logo projektu i to, że pieczątka ma kształt skorupy. Na zakończenie każdy mały uczestnik zajęć otrzymał w prezencie od pań bibliotekarek kolorowankę. Panie przedszkolanki w zamian za przeprowadzenie zajęć z książką zaprosiły bibliotekarki na przedstawienie w wykonaniu Żabek, które dotyczyło obchodzonego wczoraj Dnia Ziemi.

We wtorek 24 kwietnia 2018 roku bibliotekarki udały się do Szkoły Podstawowej nr 7 z oddziałami przedszkolnymi w Chojnicach, do grupy W lesie. Jak się okazało, maluchy wraz z wychowawczynią przygotowały niespodziankę z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – przedstawienie poświęcone bajkom. Bibliotekarki obejrzały je wraz z innymi przedszkolakami i razem z nimi biły gromkie brawa. Następnie Wioletta Karpiak opowiedziała grupie W lesie o programie „Z książką na start” i pokazała książeczki, które najmłodsi zgłoszeni do projektu mogą sobie wybrać w upominku. Przeczytała też opowieść „O dzieciach, które kochają książki”, z której maluchy dowiedziały się, jak bardzo potrzebne nam są książki. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał rysunek do pokolorowania, na którym jest żółwik promujący program „Z książką na start”.

W czwartek 26 kwietnia 2018 bibliotekarki odwiedziły grupę Skrzaty w Przedszkolu Niepublicznym „Bajka”.
Wioletta Karpiak przeczytała Skrzatom opowiadanie „O dzieciach, które kochają książki”. Jest to piękna książka, która m.in. znajduje się w zbiorze książek prezentowych dla małych czytelników. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę z logo reklamującym projekt – żółwikiem o imieniu Hugo.

W piątek 27 kwietnia bibliotekarki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach udały się z wizytą do kolejnego przedszkola w ramach trwającej akcji „Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza”. Tym razem odwiedziły grupę trzylatków z Przedszkola Niepublicznego „Wesołe Przedszkolaki”. Dzieci w dużym skupieniu i z wielkim zainteresowaniem słuchały informacji o możliwości rozpoczęcia przygody czytelniczej i możliwości przyłączenia się do programu „Z książką na start”, zainaugurowanej przez Fundację Metropolia Dzieci, a realizowanej przez chojnicką MBP. Przedszkolaki miały okazję wysłuchać też czytanej przez bibliotekarkę książki pt. „O dzieciach, które kochają książki”. Na zakończenie każdy otrzymał kolorowankę z promującą akcję czytelniczą maskotką – z żółwiem o imieniu Hugo.

Organizatorami akcji „Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza” są Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa.