„Chichotek i księżycowa tajemnica”

Podczas kolejnej wizyty grupy Duszki z Przedszkola Niepublicznego „Bajka”, która miała miejsce 9 kwietnia 2018 w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci, przedszkolaki wysłuchały historii pt. „Chichotek i księżycowa tajemnica”.

Jest to opowiadanie ze zbioru „Tappi i poduszka dla Chichotka” Marcina Mortki. Pewnej nocy renifer Chichotek nie mógł spać i bez przerwy się przekręcał w łóżku. I jeszcze to wilcze wycie. Wiedział, że wilki nie są groźnie i nie bał się ich. Nawet jeden z jego przyjaciół -Grzebieluszek był wilczkiem. Podszedł więc do okna i obserwował jak rodzice przyjaciela – Paszcza i Drzemka wyją do księżyca. A księżyc, choć rozpromieniony, wydawał się być przestraszony. „Pewnie boi się wilków?” – pomyślał renifer. Kolejnej nocy wycie się powtórzyło, a księżyc stawał się coraz mniejszy. Gdy i następnej nocy taka sytuacja również miała miejsce, a księżyc malał i malał, Chichotek pomyślał, że wilki go pożerają. Postanowił udać się z tym problemem do sympatycznego wikinga Tappiego, który znał odpowiedzi na wiele pytań. Ten spokojnie i z uśmiechem polecił przestraszonemu przyjacielowi, by zapytał Grzebieluszka, co się dzieje nocą. I tak Chichotek dowiedział się, że księżyca nikt nie zjada. On po prostu maleje sam z siebie, aż całkiem znika, a potem znów rośnie i staje się okrąglutki. I tak jest co miesiąc.
Po wysłuchaniu opowiadania dzieci rozmawiały o fazach księżyca w cyklu miesięcznym i o jego jasnej i ciemnej stronie. Następnie obejrzały fotografie poszczególnych faz. Na zakończenie każdy przedszkolak narysował, jak wyobraża sobie życie na księżycu.