Chojniczanie stanęli przed obiektywem Wojciecha Grzędzińskiego

We wtorek 11 grudnia chojniczanie wzięli udział w projekcie fotograficznym Wojciecha Grzędzińskiego „Twarze Polaków – portret społeczeństwa”. Fotograf wykonywał zdjęcia w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach.

Wojciech Grzędziński jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, m.in. World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo. Jest autorem zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Fotografował w strefach konfliktów zbrojnych. W latach 2011-2015 był szefem zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotografem osobistym Prezydenta RP. Jest także stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stypendium w 2018 roku realizuje projekt „Twarze Polaków – portret społeczeństwa”.

Chojnice, jako przedostatnia miejscowość, znalazły się na mapie podróży Wojciecha Grzędzińskiego, którego projekt ma przedstawiać przekrój polskiego społeczeństwa. Do Czytelni w godz. 12.00-17.00 przyszło 38 osób, które wzięły udział w akcji. Wystarczyło tylko wypełnić kwestionariusz i ankietę oraz wyrazić zgodę na publikację wykonanych zdjęć. Każdy, kto stanął przed obiektywem otrzymał od razu odbitkę swojego portretu.

Od początku roku Grzędziński odwiedził już 28 miast, Chojnice były 29, a przed nim jeszcze jedna miejscowość. Łącznie zamierza wykonać około tysiąca portretów. Część z nich znajdzie się na wystawach, które pojawią się w różnych miastach i w albumie. – Kolekcja zdjęć, która powstanie pokaże różnorodność osób i ich indywidualność, zestawiona w całość przedstawi obraz polskiego społeczeństwa – mówił fotograf podczas swojej wizyty w Chojnicach.