Co jest za murem? – ostatnie zajęcia biblioterapeutyczne
  • A A A
  • We wtorek 29 listopada 2016 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się ostatnie, dziesiąte warsztaty biblioterapeutyczne dla kl. IIc integracyjnej z SP nr 3. W związku z tym przebiegły one w nietypowy sposób.

Były to bowiem pierwsze zajęcia, podczas których uczestnicy mieli okazję zapoznać się z panią pracującą w służbie więziennej. Anna Kruk, wychowawca z Aresztu Śledczego w Chojnicach, przeczytała uczniom fragment książki Karoliny Lijklemy pt. „Co jest za murem?”. Dzieło podejmuje trudny temat, jakim jest więzienie. Dzieci nie wiedziały, kto pracuje w areszcie, co się tam robi i co mogą robić więźniowie. Uczniowie nie zdawali sobie sprawy z tego, że z osadzonymi pracują wychowawcy (jak w szkole), że mają oni możliwość uczenia się jak w szkole i korzystania z biblioteki. Pani Ania w trafny i zrozumiały sposób wyjaśniła cel i zadania swojej pracy w areszcie. Każdy mógł też podziwiać piękny mundur pani porucznik.
    Uczniowie mieli bardzo błędne informacje o więzieniu, zaczerpnięte przede wszystkim z filmów. Stąd w wielu przypadkach na pytania gościa nie zawsze odpowiadali prawidłowo. Stwierdzili np., że więźniowie mają mało czasu, ponieważ muszą rozbijać kilofami kamienie i że pilnikiem można przepiłować kraty.
    Po zajęciach drugoklasiści wiedzą już, że w więzieniu mur jest bardzo wysoki, a u góry ma „igły” (drut kolczasty), że kraty w oknach są bardzo grube, a więźniowie „budują wszystko od nowa, ponieważ popełnili błąd”. Wiedzą, że pobyt w więzieniu ma spowodować poprawę, a osadzeni mają wykorzystać czas w nim spędzony tak, aby już tam nie wracać. Dzieci usłyszały, że uwięzionych odwiedzają ich rodziny i że mogą tam wspólnie spędzić trochę czasu.
    Po rozmowie nadszedł czas na pracę plastyczną. Uczestnicy narysowali siebie samych siedzących na dywanikach w bibliotece, słuchających czytanej przez panią Anię książki. Prace będzie można podziwiać na bibliotecznym korytarzu, przy wejściu do oddziału.
    Na koniec odbyło się podsumowania cyklu spotkań biblioterapeutycznych. Dzieci zapewniły sobie miejsce w sercach bibliotekarek Wioletty Karpiak i Malwiny Miszewskiej, gdy powiedziały, że bardzo jest im smutno i że będą tęsknić za zajęciami. Trójka klasowa oddelegowana przez panią Agnieszkę Szynalewską wręczyła bibliotekarkom podziękowania w formie serc z cudownymi ilustracjami nawiązującymi do przeprowadzonych spotkań.
    Panie bibliotekarki wręczyły za to uczniom dyplom ukończenia cyklu spotkań biblioterapeutycznych oraz obdarowały wszystkich słodkim podarunkiem. Dzieci otrzymały także swoje portrety wykonane na pierwszym spotkaniu.