Członkinie DKK na Literackim Woodstocku

Na zdjęciu od lewej: Wioletta Karpiak, Agata Dzierzyk, Agata Wałdoch

W dniach 27.07.2016-31.07.2016 r. we Wrocławiu odbył się ogólnopolski zlot członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki – Literacki Woodstock. Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 oraz Instytut Książki uczciły w ten sposób 10-lecie istnienia Dyskusyjnych Klubów Książki, a także uświetniły fakt, że Wrocław został Europejską Stolicą Kultury i Światową Stolicą Książki UNESCO.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W województwie pomorskim działa 90 Dyskusyjnych Klubów Książki, którymi zawiaduje koordynatorka Agnieszka Zakrzewska, pracownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Z województwa pomorskiego mogły pojechać tylko 62 osoby, więc brano pod uwagę członków klubów, które istnieją najdłużej.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach działają od lat dwa kluby DKK – dla dorosłych oraz dla dzieci/młodzieży i również członkinie naszych klubów miały możliwość uczestniczenia w wielkiej literackiej uczcie. Z klubu dla dorosłych pojechała pani Ilona Drobińska, natomiast z klubu młodzieżowego wyjechały: Agata Dzierzyk, Agata Wałdoch i moderatorka Wioletta Karpiak.

W programie wyjazdu znalazły się m.in.: spotkania autorskie, wykłady, dyskusje poświęcone literaturze oraz koncert Pablopavo&Ludziki. Po raz pierwszy zabrzmiał też światowy hymn książki UNESCO, do odśpiewania którego uczestnicy byli specjalnie przygotowywani. Hymn został oparty o słowa poety Tadeusza Różewicza, natomiast muzykę do niego stworzył Jan Kanty Pawluśkiewicz. Będzie on już zawsze śpiewany we wszystkich przyszłych Stolicach Książki. Całość filmowały drony, a gotowe nagranie rozesłane zostanie do 60 państw. Bardzo ważnym elementem Literackiego Woodstocku było wręczenie nagród dla najbardziej poczytnych autorów literatury pięknej (Wiesław Myśliwski i Jacek Dehnel), literatury faktu (Jacek Hugo-Bader) i literatury dla dzieci i młodzieży (Barbara Kosmowska).

Klubowicze mieli możliwość spotkać takich gości jak: Danuta Wałęsa, Rosa Montero, Falcones Ildefonso, Olga Tokarczuk, Marcin Baran, Sylwia Chutnik, Hanna Cygler, Justyna Czechowska, Anna Czerwińska-Rydel, Bernadetta Darska, Ewa Dąbrowska, Jacek Dehnel, Joanna Fabicka, Tomasz Grabiński, Gaja Grzegorzewska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Jacek Hugo-Bader, Piotr Huniewicz, Grażyna Jagielska, Wojciech Jagielski, Anna Janko, Joanna Jodełka, Danuta Kaczmarek, Elżbieta Kalinowska, Izabella Kaluta, Agnieszka Karp-Szymańska, Grzegorz Kasdepke, Szymon Kloska, Piotr Kofta, Małgorzata Kolankowska, Marta Konarzewska, Barbara Kosmowska, Marek Krajewski, Cezary Łazarewicz, Stanisław Łubieński, Ewa Malec, Kama Margielska, Michał Nogaś, Justyna Nowicka, Łukasz Orbitowski, Ida Ososińska, Lidia Ostałowska, Sławomir Paszkiet, Magda Piekarska, Tomasz Pindel, Robert Pucek, Leszek Pułka, Agnieszka Rasińska-Bóbr, Michał Rusinek, Bartłomiej Sabela, Marcin Sendecki, Katarzyna Surmiak-Domańska, Ziemowit Szczerek, Małgorzata Szczurek, Mariusz Szczygieł, Wit Szostak, Maciej Świerkocki, Magdalena Tulli, Mariusz Urbanek, Artur Wabik, Agnieszka Wolny-Hamkało, Agnieszka Wójcińska, Marcin Wroński.

Więcej o Literackim Woodstocku na:
Literacki Woodstock
Instytut Książki