Członkinie DKK rozmawiały o „Buddzie z przedmieścia”

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się 21 czerwca 2019 roku, w pierwszym dniu wakacji. Atmosfera dyskusji o książce była już typowo letnia, także dzięki upalnej pogodzie. A tematem rozmowy był „Budda z przedmieścia”.

Hanif Kureishi, angielski autor powieści, opowiadań, sztuk i scenariuszy filmowych, uznawany za jednego z najciekawszych współczesnych głosów literatury, zadebiutował w 1999 roku właśnie powieścią „Budda z przedmieścia”. Książka przyniosła mu sławę i opinię skandalisty. W niej, jak i w kolejnych swoich powieściach porusza tematy imigracji, nacjonalizmu, rasy i seksualności.

Członkinie DKK stwierdziły, że powieść jest ciekawie napisana, wciąga od pierwszych stron i szybko się ją czyta. Bohaterem jest nastoletni Karim, pochodzący z mieszanej rodziny mieszkającej na przedmieściach Londynu. Jego ojciec jest imigrantem z Pakistanu, a matka Angielką. Karim nie przykłada się do nauki, jego myśli zaprzątają sprawy seksu. Myśli, że jest biseksualny, bo podoba mu się kolega. Oczami Karima czytelnik poznaje problemy tej rodziny. Ojciec nie czuje się szczęśliwy, ma kochankę, pod której wpływem zaczyna odgrywać rolę hinduskiego guru dla jej znajomych. Matka nie jest szczęśliwa w małżeństwie, a młodszy brat przebiera się w damskie ciuszki. Karim nie ma pomysłu na życie, przyłącza się więc do teatru eksperymentalnego i wciąga w świat punck rocka i narkotyków Londynu z lat 70. Książka pokazuje społeczną sytuację imigrantów w Anglii i kulturę Pakistańczyków, w tym tradycyjną rolę kobiet. Przyjaciółka z dzieciństwa Karima zostaje wydana za mąż za wybranego jej przez rodzinę mężczyznę.

Dyskutujące podkreśliły, że to także powieść o poszukiwaniu swojej tożsamości i szczęścia wewnętrznego. Akcja toczy się w latach 70., a obecnie nadal istotny jest problem imigrantów. Imigranci często nie odnajdują się całkowicie w nowych miejscach, a przez innych odbierani są jako obcy. W powieści można przeczytać sporo filozoficznych stwierdzeń na temat życia i szczęścia. Jedna z pań zauważyła, że dla niej jest to smutna historia, bohaterowie szukają swojego szczęścia kosztem innych osób, ale czy mają szansę je znaleźć…. Niektóre czytelniczki przyznały, że w powieści pojawia się dużo seksualnych problemów, z którymi styka się wchodzący w dorosłe życie Karim.

Dyskusyjny Klub Książki poleca lekturę „Buddy z przedmieścia”.