Członkowie DKK dla młodzieży rozmawiali o Tybecie

9 maja 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci podczas kolejnego spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowano o książce Petera Sísa pt. „Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki”.

„Teraz czerwona skrzynka należy do Ciebie. Kocham Cię, Ojciec” – tymi słowami, datowanymi na 19 września 1994 roku, rozpoczyna się książka. Wewnątrz skrzynki znajduje się pamiętnik, który ojciec pisał podczas pobytu w Chinach. Tam, w trakcie budowy autostrady w Himalajach, uczył miejscowych tworzyć filmy dokumentalne. Zapiski stanowią bogaty zbiór informacji o życiu mieszkańców Tybetu, ich kulturze, legendach, wierzeniach oraz życiu codziennym. To również relacja z podróży do Potali, by spotkać się z dalajlamą i ostrzec go przed konsekwencjami budowy drogi. W ten oto sposób syn poznaje niezwykłą historię Tybetu.

Dziewczęta stwierdziły, że książkę trudno się czytało i nie wszystko zrozumiały. Mimo niewielkiej ilości tekstu, zawierała ona dużo ważnych informacji, że aż trudno było je zapamiętać. Warto jednak wspomnieć o przepięknej szacie graficznej oraz ilustracjach bogatych w szczegóły.