Członkowie młodzieżowego DKK rozmawiali o obrazie Hansa Memlinga

W czwartkowe popołudnie 9 stycznia 2020 r. w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowego klubu DKK. Tym razem na uczestników spotkania czekała niespodzianka – moderatorki przygotowały bowiem projekcję filmu.

Nie był jednak zwykły, pełnometrażowy film, tylko taki stworzony przez Fundację Fale Kultury – „Filmowe spotkanie z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga.” Styczniowe spotkanie zorganizowane zostało wokół komiksu Łukasza Pawlaka „Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu”. Na wstępie zajęć członkowie klubu omówili tekst komiksu. Historia życia tytułowego malarza XV wieku – Hansa Memlinga – została w sposób zwięzły i humorystyczny przedstawiona na kartach książki. Czytający zapoznali się nie tylko z faktami z życia artysty, ale także dowiedzieli się jaką drogę musiał przejść, żeby móc malować, a także jak wyglądały preferencje bogatej części społeczeństwa, jeśli chodzi o sztukę. Innego typu prace zamawiali włoscy donatorzy, a innego mieszkańcy Niderlandów. Śledząc obrazki i ich podpisy, w krótkim czasie można posiąść wiedzę na temat przeznaczenia ówczesnych poliptyków. Zobaczymy także jak trudną drogę musiał przebyć tryptyk „Sąd ostateczny”, któremu nie dane było dotrzeć do właściciela. Zawirowania dziejowe sprawiły, że obraz znalazł się w Gdańsku, gdzie po dziś dzień przebywa (choć różnie to z nim bywało).

Po omówieniu głównego tekstu, przyszedł czas na projekcję, w trakcie której można się było zapoznać z utworem Jacka Kaczmarskiego. Po filmie moderatorka zaznajomiła młodzież ze stroną Fundacji Fale Kultury, na której znajdują się ciekawostki dotyczące obrazu i jego twórcy. Jest także część edukacyjna oraz informacje wyjaśniające stworzenie projektu. Następnie pokrótce wszystko podsumowano. Jak się okazało nikt z członków DKK nie miał okazji zobaczyć na żywo tego bezcennego dzieła sztuki. Kto wie, może komiks, film i opowiadanie zauroczonej twórczością Memlinga moderatorki, skusi kogoś do wizyty w Muzeum Narodowym w Gdańsku, żeby obejrzeć tryptyk. Aby urozmaicić zajęcia, moderatorka przyniosła album opisujący i przedstawiający poszczególne i ważne postaci uwiecznione na płótnie, oraz gadżety zakupione w gdańskim muzeum, jak również z Muzeum Memlinga w Brugii.

Ciekawostką dyskusyjnego wieczoru okazały się puzzle przedstawiające obraz. Z początku nieśmiało, ale w trakcie przybywania łączących się elementów uczestnicy spotkania wciągnęli się w składanie kawałeczków układanki. 250 elementów nie było wielkim wyzwaniem, ale ułożenie obrazu przyniosło wszystkim wiele satysfakcji. Trudniejsze od układania okazało się popsucie całości i schowanie ich do pudełka. Nikt nie chciał być tym pierwszym – niszczącym wysiłek całej grupy. Dwie godziny spotkania jak zwykle upłynęły bardzo szybko. Kolejne spotkanie za miesiąc – 13 lutego. Biblioteka serdecznie dziękuje Annie Marii Czarzastej, prezes Zarządu Fundacji Fale Kultury za umożliwienie przeprowadzenia projekcji filmu pt. „Filmowe spotkanie z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga”.
Zachęcamy także do sięgnięcia po materiały edukacyjne znajdujące się na stronie Fundacji Fale Kultury.