„Dieta bez tajemnic”

„Dieta bez tajemnic” – to tytuł warsztatów, jakie odbyły się w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w czwartek 17 lutego 2017. Spotkanie poprowadziła dietetyk Alina Pasionek, która prowadzi blog Zafitowani oraz własny gabinet.

Na początku warsztatów Alina Pasionek zaprezentowała kilka książek, na które warto zwrócić uwagę. Pochodziły one z jej zbiorów oraz chojnickiej biblioteki, a dotyczyły np.: zdrowego odżywiania, diet, mitów medycznych czy prawidłowego funkcjonowania organizmu. – „Warsztaty organizuję, by łamać stereotypy” – mówiła prowadząca. A o jakie stereotypy chodzi? Między innymi ten, że podstawowym skutkiem diety jest utrata wagi. Jednak stracone kilogramy to jedynie efekt uboczny, gdyż dieta to przede wszystkim styl życia, zdrowe i racjonalne odżywianie. Warto też dodać, że nie ma jednej idealnej diety dla każdego, gdyż każdy organizm jest inny.

Następnie dietetyczka opowiedziała trochę o zdrowiu, w tym o badaniach, które warto robić i z jaką częstotliwością. A także o tym, co powinniśmy wyeliminować z diety i jakie nawyki warto zmienić. Pojawił się też temat liczby posiłków. Dla pani Aliny optymalna to cztery. Jednak jak mówiła: „Każdy musi dostosować to do swoich potrzeb. Najważniejsze jest, by jadać regularnie i dać organizmowi trochę odpocząć od trawienia. Podjadając, cały czas nasze ciało pracuje”.

Kolejny punkt warsztatów dotyczył suplementacji, szczególnie tego, jakie składniki warto uzupełniać. – „Nie ma co przesadzać. Jedyne co warto suplementować, to witaminy D₃ i K₂ oraz kwasy omega 3” – mówiła Alina. Uczestnicy dowiedzieli się, że dieta to także aktywność fizyczna. – „Nie istnieje zdrowy styl życia bez sportu” – stwierdziła dietetyczka. Zachęcała wszystkich do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Niekoniecznie musi to być siłownia czy bieganie, czasami wystarczy choćby spacer. Prowadząca podkreśliła, że nie każdy może uprawiać wszystkie sporty. Podczas warsztatów opowiedziała również o tabacie, czyli ćwiczeniach wykonywanych w seriach po 20 sekund z 10-sekundową przerwą. Zebrani mieli okazję trochę poćwiczyć, a na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja.

Na kolejne warsztaty dietetyczne Alina Pasionek i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach zapraszają już 16 marca 2017 roku w godzinach od 17.00 do 19.00. Zapisy na zajęcia są obowiązkowe, a liczba miejsc ograniczona.
Zainteresowanych zapraszamy także do odwiedzenia blogu Zafitowani.