DKK dla dorosłych rozmawiał o „Królu” Szczepana Twardocha

Powieść „Król” Szczepana Twardocha była tematem kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które odbyło się w czwartek 23 lutego 2017 roku. Jak się okazało, książka czytelniczkom bardzo się podobała.

W miłej atmosferze chojnickiej restauracji, członkinie klubu podzieliły się wrażeniami z lektury „Króla”. Jak mówiły, książkę bardzo dobrze się czytało, a jedna z pań przyznała, że jest nią wręcz oczarowana. Równocześnie niektóre z czytelniczek przyznały, że drażnił je rozpoczynający fabułę opis walki bokserskiej, natomiast dalsza część była już ciekawa. Zainteresowała nie tylko treść, ale także sposób narracji. – Świetna narracja, pisarz miał doskonały pomysł i koncepcję – chwaliły panie. Doceniły także opisy portretów psychologicznych bohaterów.

Akcja książki dzieje się w Warszawie w 1937 roku. Jej głównym bohaterem jest Jakub Szapiro – żydowski pięściarz i zarazem bandyta, będący prawą ręką największego warszawskiego gangstera w latach 30. Twardoch opisuje gangsterskie życie – bijatyki, morderstwa, gwałty, rozboje oraz miłosne podboje Szapiry. Nie brakuje wątków antysemickich, ale także żydowskiego antypolonizmu, a w oddali czuć zbliżającą się II wojnę światową.

Jak podkreśliły dyskutujące, „Król” to powieść o złu. Nie ma w niej dobrego bohatera, wszyscy są słabi, zagubieni, złamani czy podli. Na stronach tej powieści zło osiąga apogeum. Paniom podczas lektury nasunęły się skojarzenia z omawianym niedawno „Wilkiem” Marka Hłaski.

Kolejne klubowe spotkanie odbędzie się w czwartek 23 marca. Członkinie postanowiły przeczytać na nie książki Filipa Springera, bowiem 4 kwietnia o godz. 18.00 w chojnickiej bibliotece w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki planowane jest otwarte spotkanie z tym pisarzem.

logo_dkk_duze