DKK dla dorosłych rozmawiał o książkach Filipa Springera

W czwartek 23 marca 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Członkinie rozmawiały na nim o książkach reportera i fotografa Filipa Springera, żeby poznać tytuły autora, który już niedługo, bo 4 kwietnia, gościć będzie w Chojnicach.

O debiutanckiej książce Filipa Springera „Miedzianka. Historia znikania” chojnicki klub rozmawiał już we wrześniu 2014 roku, ale teraz zapoznały się z nią te członkinie, które dołączyły do DKK później. Ten reportaż o mieście położonym na Dolnym Śląsku, które po 700 latach istnienia zniknęło z powierzchni ziemi, zainteresował czytelniczki. To historia rozwoju i upadku Miedzianki – miasteczka, w którym wydobywano miedź, a potem uran, a które, zrujnowane przez górnictwo, dzisiaj już nie istnieje. Historia pokazana jest na przykładach losów pojedynczych mieszkańców. Dobrze się ją czyta i zapada w pamięć.

Większość klubowiczek sięgnęła po wydaną w ubiegłym roku książkę „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”. To reportaże o dawnych polskich miastach wojewódzkich, w których widoczne są ślady świetności, jest jeszcze energia i rozwój, ale także obecna jest degradacja, marazm i zniechęcenie wywołane reformą administracyjną. Czytelniczkom bardzo się spodobał temat i sposób przedstawienia go. Zwróciły uwagę na pokazany wpływ osób rządzących na architekturę miast – na przykład w Koszalinie z okazji dożynek wybudowana została czteropasmowa droga, która przecięła dotychczasowy rynek i podzieliła miasto na pół. Autor opisuje również ciekawe historie tych miast – np. w Pile doszło do erupcji wody przy wierceniu studni.

Inne czytelniczki polecały także lekturę „Księgi zachwytów”, która opisuje polską architekturę ostatnich stu lat – piękną, znaczącą, koszmarną, monumentalną, ale też widowiskową. Uwagę przykuła też książka „13 pięter”, poruszającą problem budownictwa mieszkaniowego w Polsce w okresie międzywojennym i po 1989 roku. Druga jej część to m.in. historie osób wynajmujących obecnie mieszkania, tłoczących się na niewielkim metrażu z rodzicami, zadłużających się na dziesiątki lat, żeby kupić mieszkanie oraz osób mieszkających w tzw. czyszczonych kamienicach. Filip Springer opisuje tajniki budownictwa czynszowego, deweloperskiego i Towarzystw Budownictwa Społecznego oraz politykę mieszkaniową kolejnych polskich rządów, które nadal nie rozwiązują problemów mieszkaniowych osób o niskich i przeciętnych dochodach.

Członkinie klubu będą mogły porozmawiać z Filipem Springerem we wtorek 4 kwietnia 2017 roku o godz.18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach. Będzie to otwarte spotkanie w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki.

Termin kolejnego spotkania ustalony został na 19 kwietnia. Omawiana będzie książka „Pustki”, której autorem jest Andrew Michael Hurley.
logo_dkk_duze