DKK dla młodzieży omawiało książkę Taylor Jenkins Reid

W czwartkowy wieczór 25 listopada 2021 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowego klubu DKK. Wśród słodkości i gorącej herbaty dyskutowano o długo wyczekiwanej przez klubowiczki książce „Daisy Jones&The Six” Taylor Jenkins Reid.

Większość klubowiczek czytała też inną książkę autorki, więc nie obyło się bez drobnych porównań – oczywiście tylko takich, które nie zdradzą zbyt wiele treści (jeśli jeszcze któraś chciałaby przeczytać). Akcja utworu toczy się w latach 70. i opowiada o najsławniejszym w owych czasach zespole rock’n’rollowym. Czytelnik od samego początku zdaje sobie sprawę, że historia jest fikcją literacką – zespół nigdy nie istniał, nie miały miejsca opisywane relacje. Nie ma to jednak najmniejszego znaczenia. Książka ma formę wywiadu, więc czytelnik powolutku zostaje wprowadzony w sieć znajomości i relacji pomiędzy członkami zespołu, ekipy nagłośnieniowej i innymi ludźmi pracującymi w biznesie muzycznym. Dowiaduje się, kto kogo lubi, z kim utrzymuje bliskie kontakty, a kto wydaje się wyłączony z ekipy.

Autorka książki w tak zaskakujący sposób włada piórem, że czytelnik nie zdaje sobie sprawy, kiedy zostaje wciągnięty emocjonalnie w całą historię. Czyta to wszystko w taki sposób i przeżywa, jakby wydarzyło się naprawdę. Już po kilkunastu stronach czytelnik zaczyna łapać się na tym, komu kibicuje najbardziej, wybiera stronę, której życzy najlepiej. Książka w żadnej mierze nie jest sztampowa, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co wydarzy się za chwilę. Pozwalamy opowieści płynąć własnym rytmem – jesteśmy tylko obserwatorami. Wiemy, że wszystko to już miało miejsce, wszystko się już wydarzyło a my możemy tylko czekać, aż autorka zdradzi nam co dalej.

To jedna z niewielu pozycji książkowych, z dotychczas omawianych, która prawdopodobnie powróci w rozmowach klubowiczek także kolejnym razem. Z całą pewnością książka godna polecenia!