DKK dla młodzieży omawiało opowiadania japońskiej pisarki

14 października 2021 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omówiona została książka pt. „Grobowa cisza, żałobny zgiełk”. Autorką zbioru opowiadań jest japońska pisarka Yōko Ogawa.

Książka składa się z 11 powiązanych ze sobą, lecz nie zawsze w oczywisty sposób, opowiadań. Czytelnik zostaje wciągnięty w spiralę świata bohaterów i nie może doczekać się, co wydarzy się w kolejnym rozdziale. Motywem łączącym opowiadania są śmierć i żałoba.

Dziewczęta stwierdziły, iż początkowy entuzjazm czytania w połowie książki trochę osłabł. Skupienie się na szukaniu powiązań między bohaterami i zdarzeniami, które nie zostały przedstawione chronologicznie spowodowało, że coś im umknęło. Jednak trudno było określić, co by to mogło być.

Członkinie stwierdziły również, że może lepiej byłoby przeczytać opowiadania w innej kolejności lub nawet pojedynczo. Może wtedy odkryłoby się jeszcze coś innego? Mimo to książka wywarła duże wrażenie na czytelniczkach. Zwłaszcza spojrzenie na śmierć i żałobę. Tak odmienne od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w kulturze europejskiej.