Dlaczego ludzie się zakochują?

12 marca 2018 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się drugie warsztaty filozoficzne, które poprowadziła pani Ewa Drzazgowska. Tym razem uczestnicy spotkania zastanawiali się nad tym, dlaczego się zakochujemy.

Właściwą część zajęć poprzedziło przedstawienie się uczestników, krótka pantomimiczna zgadywanka oraz ćwiczenie ruchowe. Zadaniem głównym osób biorących udział w warsztatach była praca w parach. Tak dobrane osoby miały wypisać powody, dla których ludzie zakochują się w sobie. Dzieci podawały różne motywy i wyjaśniały swój wybór.

Następnie pani Ewa przeczytała fragment rozdziału pt. „Janek i Zosia zastanawiają się, dlaczego ktoś się w kimś zakochuje” z książki Marie-Luise Raters pt. „Filozof bez brody, czyli jak polubić myślenie” w tłumaczeniu prowadzącej. W dalszej kolejności uczestnicy dowiedzieli się, co o miłości mówił grecki filozof Platon w swoich dialogach. Jednym z ważniejszych jego dzieł jest „Uczta”. Podczas jednej z takich uczt, któryś z jej uczestników opowiedział następującą historię. Kiedyś ludzie byli zrośnięci ze sobą brzuchami. Posiadali dwie głowy, cztery ręce i cztery nogi. Byli dzięki temu szybcy, sprawni i nie dawali się zaskoczyć. Nie spodobało się to Zeusowi, który twierdził, że tacy ludzie są zbyt potężni. Nakazał więc poprzecinać wszystkie te istoty. Sprawiło to, że ludzie wcześniej ze sobą połączeni odtąd zaczęli za sobą tęsknić i szukać brakującej połówki.

Na zakończenie powstały rysunki przedstawiające zrośniętych ze sobą ludzi oraz oś czasu, na której zaznaczono lata życia poszczególnych filozofów. Oś przyda się również na następnych warsztatach filozoficznych, które odbędą się w poniedziałek 26 marca od godziny 16.00 do 17.15.