Duszki rozmawiały o mrówkach

Grupa Duszki z Przedszkola Niepublicznego „Bajka” we wtorek 12 marca 2019 roku wysłuchała w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci historii pt. „Opowiem ci, mamo, co robią mrówki”. Książka jest dziełem Katarzyny Bajerowicz i Marcina Brykczyńskiego.

Zanim przedszkolaki wysłuchały wierszowanej historii o mrówkach, jedna z dziewczynek określiła mrowisko jako pałac, w którym mieszka królowa, a pozostałe mrówki – robotnice wykonują jej rozkazy. Krótka rozmowa stała się wstępem i okazją, by podejrzeć mrowisko od środka, a było co oglądać. Dzieci dowiedziały się również z jakimi ciężarami zmaga się mrówka w swojej pracy. Następnie każdy z uczestników zajęć otrzymał kartkę z innym fragmentem mrowiska i musiał w dowolny sposób urządzić mrówczy dom. Na zakończenie dzieci zobaczyły jak wyglądają poszczególne elementy połączone w całość.
Kolejnym etapem było spotkanie z harcerzami: Julią, Lilianą, Żanetą i Mateuszem, którzy reprezentują 5. Wielopoziomową Drużynę Harcerską ALERT im. Janusza Korczaka, a ich druhną drużynową jest Judyta Kryger.

Po krótkim przedstawieniu się opowiedzieli przedszkolakom o idei harcerstwa. Wyjaśnili, kim jest harcerz, jakie cechy musi posiadać osoba, która chce nim zostać, w jakim wieku można być zuchem, a od kiedy harcerzem. Po omówieniu wszystkich najważniejszych spraw, przyszedł czas na pląsy. Wszyscy bawili się w pif-paf oraz w disco. Na zakończenie utworzono harcerski krąg, a Duszki opuszczając pomieszczenie biblioteczne, pożegnały się harcerskim „Czuwaj!”.