„Dygot” Jakuba Małeckiego był tematem spotkania DKK dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych spotkał się w czwartek 27 października 2016 roku w Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych. Tym razem głównym tematem była książka „Dygot” Jakuba Małeckiego.

Na początek klubowiczki zapoznały się z 17 numerem „Kwartalnika Chojnickiego”, w którym znalazł się m.in. tekst „Literacki Woodstock we Wrocławiu”, dotyczący ogólnopolskiego Zlotu Dyskusyjnych Klubów Książki, który odbył się pod koniec lipca we Wrocławiu. Skosztowały także pysznego ciasta upieczonego przez jedną z pań. Następnie czytelniczki podzieliły się wrażeniami z lektury „Dygotu”.

Omawiana książka wszystkim się podobała. Panie zainteresowały losy trzech pokoleń rodzin Łabendowiczów i Geldów, które na przestrzeni lat splatają się ze sobą. To niełatwe historie, naznaczone ciężkim losem, piętnem inności i okrucieństwem prowincji. Autor osadził swoich bohaterów w czasie przedwojennym, w PRL-u i współczesności. Czytelniczki zwróciły uwagę na klątwę rzuconą na rodzinę Łabendowiczów, przez którą na świat przychodzi chłopiec będący albinosem oraz przepowiednie Cyganki dotyczące córki Geldów, która dozna poważnych poparzeń ciała. Niektóre z pań odniosły ten motyw do wyroczni delfickiej. – W tej książce los bohaterów jest już przesądzony, w trakcie swojego życie tylko ten los wypełniają – mówiła jedna z czytelniczek. Jak dodała inna, bohaterowie żyją w ciągłym lęku przed przyszłością, przed wyrokami ślepego okrutnego losu, żyją w jednym wielkim dygocie. O tym dygocie, który jest tytułem książki, mówią też sami bohaterowie. Jedna z klubowiczek odczytała na głos te fragmenty powieści.

Panie mówiły także o tym, że w powieści nikt nie jest do końca zły i do końca dobry. Splot okoliczności wpływa na postępowanie bohaterów, skłania ich do danego czynu. Członkinie klubu wysłuchały także fragmentu wywiadu Jakuba Małeckiego udzielonego dziennikarzowi Michałowi Nogasiowi. Pisarz stwierdził w nim, że „Dygot” jest książką o inności i o tym jak na tę inność reagują ludzie oraz książką o zmianach, jakie zachodzą w ludziach. Jak skomentowały, pisarz jest młody, a posiada wiedzę doświadczonego życiowo człowieka. Powieść jest ciekawa i warto ją przeczytać.

Kolejne spotkanie DKK dla dorosłych odbędzie się w czwartek 24 listopada. Jego tematem będzie książka „Wstręt do tulipanów” Richarda Lourie.
logo_dkk_duze