Dziesiąte urodziny DKK dla młodzieży

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży odbyło się 8 października 2020 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach. Był to szczególny dzień, ponieważ klub obchodził swoje dziesiąte urodziny. A tematem rozmowy była książka pt. „Chłopiec w pasiastej piżamie”, której autorem jest John Boyne.

Dziewięcioletni Bruno wraz ze starszą siostrą Gretel oraz rodzicami, dzięki awansowi ojca na stanowisko komendanta, musi opuścić dom w Berlinie i przenieść się w nieznane miejsce. Początkowo chłopiec tęskni za swoimi kolegami, lecz z czasem przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości. Z okna swojego pokoju obserwuje otoczony ogrodzeniem z drutu teren oraz przebywających tam ludzi. Są smutni, szarzy, wychudzeni i każdy z nich ma na sobie piżamę w paski. Pewnego dnia Bruno poznaje chłopca o imieniu Szmul. Jest to początek pięknej przyjaźni, choć niezwykle krótkiej.

Dla klubowiczów nie było to pierwsze zetknięcie się z treścią utworu, ponieważ wcześniej mieli oni okazję obejrzeć film o tym samym tytule. Mimo trudnej tematyki i świadomości, że książka nie będzie mieć szczęśliwego zakończenia, warto zagłębić się w tę pozycję ze względu na jej ogromne walory. Relacja jaka wytworzyła się między chłopcami pokazuje, że świat kilkulatków pozbawiony jest granic i stereotypów, którymi często rządzi się świat dorosłych.

Jubileuszowe spotkanie było także okazją do przywołania wspomnień i porozmawiania o działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży To także okazja do podziękowania Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku za 10 lat owocnej współpracy.