Ferie dla dzieci w wieku przedszkolnym

W piątek 17 stycznia 2020 r. w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się ostatnie, piąte zajęcia w ramach ferii bibliotecznych dla maluchów wraz z opiekunami.Tym razem, zaraz po przyjściu dzieci do sali, bibliotekarka zaprosiła wszystkich do zabawy z piłką. Każdy, kto otrzymał piłkę miał za zadanie powiedzieć najpierw imię osoby, której chce przekazać piłkę, a następnie ją do tej osoby kulnąć. Następnie prowadząca pokazała wszystkie dotychczas przeczytane książki. Dzieci potrafiły bezbłędnie opowiedzieć, o czym one były. Po rozmowach o książkach z poprzednich spotkań, przyszedł czas na nową. Tym razem przedszkolaki i ich opiekunowie wysłuchali książki pt. „Najwyższa na świecie wieża z książek”.

Główny bohater Jerzyk od zawsze chciał latać. Najbardziej na świecie pragnął otrzymać skrzydła, które mogłyby go unieść wysoko w powietrze. Nic takiego niestety nie dostał. Jednak jeden prezent od mamy na zawsze zmienił sposób postrzegania małego chłopca. Dzięki niemu mógł wznosić się zawsze, kiedy tylko miał na to ochotę.


Dzieciom historia Jerzyka bardzo się podobała. Po omówieniu treści, bibliotekarka pokazała maluchom jak wykonać samolot z papieru, a następnie rozdała każdemu wcześniej wykonane przez siebie samoloty. Odbyły się zawody w rzucanie. Niektóre samoloty zderzały się ze sobą, inne latały najwyżej, a jeszcze inne najdalej. Okazało się, że każdy uczestnik spotkania znalazł najbardziej odpowiadający sobie sposób rzucania.
Po zabawie przyszedł czas na pracę plastyczną. Dzieci i chętni rodzice otrzymali do kolorowania zakładkę, na której narysowana była wieża z książek. Po uzupełnieniu kolorami białych miejsc, zakładki zostały podpisane i zalaminowane na wieczną pamiątkę.

Na zakończenie tygodnia zajęć dla przedszkolaków, każdy maluch otrzymał dyplom ze swoim zdjęciem oraz wierszykiem opowiadającym o książkach czytanych na spotkaniach. Zarówno dzieci, jak i dorośli otrzymali również słodki upominek. Dziękujemy wszystkim maluchom i ich rodzicom za mile spędzony czas w bibliotece i zapraszamy do odwiedzania oddziału i wypożyczania nowych książek.

W czwartek 16 stycznia 2020 r. odbyły się czwarte warsztaty feryjne w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci. Po przywitaniu, bibliotekarka przeczytała dzieciom i ich opiekunom książkę pt. „A każdy widział kota”.

Po omówieniu tekstu i wymienieniu wszystkich zwierzątek, które widziały kota, rozpoczęła się zabawa przy muzyce. Bibliotekarka przygotowała pluszaki prawie wszystkich zwierząt podanych w opowiadaniu, mijanych przez kota, nie było tylko skunksa. Gdy muzyka ucichła, podnosiła wybrane zwierzątko i wtedy dzieci wykonywały ruchy tych zwierząt lub wydawały dźwięki. Wszystko zostało kilkakrotnie przećwiczone i gdy już rozpoczęła się właściwa zabawa, nie było problemu z naśladowaniem. W trakcie zabawy nikt się nie zmęczył.

Po zajęciach ruchowych przyszedł czas na plastyczne. Każdy maluch otrzymał przygotowany wcześniej wzór kota, kawałek papieru ściernego i papierową taśmę klejącą. Zadaniem do wykonania było pokolorowanie środka wzoru kredkami świecowymi. Gdy udało się wypełnić już cały kontur, dzieci podawały prowadzącej swoje kotki, a ona na przygotowanych wcześniej woreczkach wykonywała prasowankę żelazkiem. Wszystkie obrazki wyszły znakomicie, co wywołało wiele uśmiechów na twarzach uczestników zajęć. Część maluchów od razu znalazła zastosowanie dla woreczków – niektórzy włożyli do nich książki, inni zapakowali pozostałe po pracy wzory, a jeszcze inni zaplanowali, że będzie to woreczek na skarby lub muszelki.

Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę z kotkiem do pokolorowania w domu.

W środę 15 stycznia 2020 r. odbyło się trzecie spotkanie feryjne w bibliotece dla przedszkolaków i ich rodziców. Tym razem po przywitaniu się bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę pt. „Dziękuję, Panie Panda”.

Miś Panda wpadł na pomysł, aby obdarować inne zwierzątka upominkami. Pięknie zapakowane paczki postanowił dostarczyć swoim znajomym, a nie zawsze było to łatwe. Ośmiornica mieszka w głębinach, kozica w górach, myszka w norce, itd. Pomysł Pana Pandy wywołał na pyszczkach przyjaciół wielkie zdziwienie i konsternację – prezenty nie były zbytnio trafione. Co można zrobić z niechcianym podarunkiem?

Przedszkolaki wysłuchały historyjki i następnie zostały poproszone o wykonanie zadania łączenia w pary. Musiały połączyć zwierzątko z przedmiotem, który został podarowany przez Pandę. Trzeba było także wykazać się dobrą pamięcią, aby odpowiedzieć na pytanie dotyczące kolejności obdarowywanych przyjaciół misia. Wszystkie dzieci wykonały zadania bezbłędnie. Podpowiedziały także, co mogą zrobić zwierzątka, aby nietrafione prezenty się nie zmarnowały.

Potem przyszedł czas na pracę plastyczną. Feriowicze otrzymali kolorowankę z misiem pandą, który trzeba było pokolorować, ale nie w całości. Można było wybrać sobie elementy, które zostały ozdobione kulkami wykonanymi z krepy i przyklejonymi do kolorowanki.

Drugiego dnia ferii, we wtorek 14 stycznia 2020, w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci przedszkolaki wraz z rodzicami wysłuchały książki pt. „Paw co ogon miał z przyjaźni”. Po krótkim omówieniu tekstu, bibliotekarka opowiedziała o powstawaniu papieru czerpanego, a następnie rozdała dzieciom już gotowy taki papier.

Małe fragmenty papieru posłużyły jako tło do tworzenia wielobarwnych pawich ogonów. Każde dziecko wybrało sobie trzy kolory krepy, które pojedynczo ułożyło do słoika, a pani bibliotekarka zalała je wodą. Wręczyła też maluchom plastikową pepitkę, za pomocą której trzeba było nabierać kolorową wodę i pokrapiać nią kartki. W czasie, gdy wielobarwne ogony schły, można było wykonać resztę ciała pawia. Efekt końcowy podziwiać można na zdjęciach.

W trakcie spotkania feryjnego znalazł się czas także na ćwiczenia oddechowe z piórkiem i zabawę piłką. Druga aktywność była nieco krótsza od przewidywanej, ponieważ nie wszystkie maluchy miały ochotę oddać piłkę – wolały zatrzymać ją dla siebie.

Pod koniec spotkania dzieci mogły zabrać sobie do domu kolorowankę z bohaterem poprzednich zajęć – liskiem Fenkiem.

13 stycznia w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci rozpoczęły się zajęcia feryjne dla dzieci w wieku przedszkolnym wraz z opiekunami. Na wstępie bibliotekarka przedstawiła się i poprosiła o to samo dzieci oraz rodziców, żeby wszyscy mogli się poznać.

Następnie zaprosiła dzieci do układania puzzli pt. „Ciao! Ahoj! Hello! 24 bajecznie kolorowe międzykulturowe karty do układania”. Na kolorowych kartach widniały rysunki dzieci, które witają się ze sobą w różnych językach. Dzięki nim przybyli na zajęcia mogli dowiedzieć się jak mówi się „Cześć” aż w 24 językach. Gdy całość udało się ułożyć, prowadząca zaprosiła przybyłych do wysłuchania książki z serii Przygody Fenka pt. „Zabawy na śniegu”. Bibliotekarka zadała dzieciom podchwytliwe pytanie: „Czy skoro nie ma w tej chwili śniegu za oknem to nadal mamy zimę?” Dzieci nie były co do tego przekonane. Tak samo jak bohater książki, nadal wszyscy oczekujemy nadejścia pani zimy, a szczególnie dzieci spragnione są zabaw na śniegu.

Po omówieniu tekstu nadszedł czas na zabawę plastyczną. Każde dziecko otrzymało dużą białą kartkę, na której rozrysowana była część toru saneczkowego. Zadaniem dzieci i rodziców było pokolorowanie toru i umieszczenie na nim i w jego okolicach przeróżnych przeszkód. Mogły nimi być: bałwany, ogromne kule śniegowe, górki, domy, drzewa itp. W czasie, gdy dzieci dokańczały rysowanie na dużych torach zjazdowych, rodzice otrzymali dodatkowe zadanie – pokolorowanie, wycięcie i podklejenie sanek, w których zamontowane zostały magnesy i sznurki niezbędne do kierowania nimi.

Gdy całe zadanie zostało już wykonane, połączono ze sobą wszystkie tory i można było rozpocząć długi slalom sankami. Nie wszystkie dzieci chciały uczestniczyć w grupowym zjeżdżaniu – część zadowoliła się poruszaniem sanek po swoim torze za pomocą magnesów.

Godzina zajęć bardzo szybko minęła i bibliotekarce pozostało zaprosić maluchy i ich rodziców na kolejne spotkanie. Zajęcia feryjne z przedszkolakami będą się odbywały przez cały pierwszy tydzień ferii.