Ilustratorka Agnieszka Żelewska odwiedziła bibliotekę

Agnieszka Żelewska przyjechała 10 września 2009 roku do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w ramach „Pomorskich spotkań – z książką na walizkach”. W spotkaniu, którego część stanowiły warsztaty plastyczne, wzięło udział 30 uczniów klasy IV i V Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach.

Na początku spotkania ilustratorka rozmawiała z uczniami o tym, dlaczego czytają książki i o ich hitach książkowych. Przyznała, że sama bardzo lubi czytać książki dla młodzieży. I właśnie jej praca polega na przygotowywaniu ilustracji do książek dla dzieci, a także do czasopism, m.in. „Świerszczyka”. – Ilustrator może robić ilustracje w komputerze, ja akurat tego nie robię – stwierdziła Agnieszka Żelewska. Woli bowiem malować pastelami na ciemnym papierze. Ilustratorka pokazał kilka swoich prac, a także uszyte przez siebie lalki, które sfotografowane są bohaterami jednej z książek. Odpowiadała też na pytania, m.in. czy zdarzyło się, że rysunek jej nie wychodził i czy ilustracje konsultuje z autorami książek.
Następnie uczestnicy spotkania sami wykonywali prace na kartkach z przygotowanymi przez gościa motywami. Powstałe rysunki bardzo się spodobały. A na zakończenie każdy mógł otrzymać na pamiątkę autograf.

Agnieszka Żelewska wykonała ilustracje m.in. do książek: „Bajki o rzeczach i nierzeczach” Zofii Beszczyńskiej, „Marceli Szpak dziwi się światu” Joanny Pollakówny, do „Kołysanki Utulanki”, „Rynny” i „O słodkiej królewnie i pięknym księciu” Joanny Jędrzejewskiej-Wróbel.