Jaki jest sekret dobrego snu?
  • A A A
  • We wtorek 23 maja 2017 roku do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci na spotkanie biblioterapeutyczne przyszła grupa integracyjna Jeżyki z Niepublicznego Przedszkola „Bajka”. Tym razem wszyscy zastanawiali się czym jest sen, co się w trakcie niego dzieje i co musi być spełnione, żeby się w ogóle pojawił.

Dzieciom trudno było na te pytania odpowiadać. Dla nich sen to jest po prostu sen i kropka. W trakcie „snu się śni” – jak mówiły dzieci i to wszystko. Dopiero po wnikliwych pytaniach bibliotekarki uczestnicy zgodzili się, że w czasie spania mamy zamknięte oczy, najczęściej leżymy w łóżku, mamy ubrane piżamy, są obok nas przytulanki itp.
    Następnie pani przeczytała książkę pt. „Kurczaczek i sekret dobrego snu” autorstwa Malachy Doyle. Bajka opowiada o małym Kurczaczku, który nie może zasnąć. Wszyscy jego bracia i siostrzyczki a nawet rodzice zasnęli, tylko jemu jednemu się to nie udawało. Wyruszył więc w podróż na poszukiwanie odpowiedzi jaka jest recepta na dobry sen. Po drodze spotykał zwierzątka, którym zadawał pytania i którym sam pomagał zasnąć. Nadal jednak on sam nie potrafił zmrużyć oczu.

Książka bardzo szczegółowo wyjaśnia, co trzeba zrobić i jakie są przyczyny, dla których nasz sen może być dobry. Po jej lekturze Jeżyki miały za zadanie jeszcze raz opowiedzieć własnymi słowami co dzieje się na obrazkach książki. Po ponownym omówieniu historii Kurczaczka przedszkolakom dużo łatwiej wychodziła rozmowa na temat snu. Wszyscy wspólnie z panią bibliotekarką przygotowali plakat na tablicy flipchart (dzieci rysowały a pani pisała), który odpowiada na pytanie jaki jest sekret dobrego snu. Miło nam poinformować, że wśród rzeczy, które bardzo we śnie pomagają znalazło się też wieczorne czytanie książki. Jeśli ktoś jest ciekawy, co trzeba zrobić, żeby dobrze się wyspać, powinien przyjść do oddziału i przeczytać/obejrzeć zrobiony na zajęciach plakat.