Jeżyki poznały aluminium podczas biblioterapii
  • A A A
  • We wtorek 25 kwietnia 2017 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się drugie warsztaty edukacyjne z cyklu „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” dotyczące aluminium. W spotkaniu uczestniczyła grupa integracyjna Jeżyki z Przedszkola Niepublicznego „Bajka”, która zazwyczaj przychodzi na zajęcia biblioterapeutyczne.

Tym razem spotkanie wiązało się z omawianym w przedszkolu tematem segregacji śmieci. Na początku przedszkolaki wysłuchały wierszyków pt. „Kosz na śmieci” i „Wyliczanka-segregowanka” oraz historyjki o wyrzucaniu puszek po napojach z książki Agnieszki Frączek pt. „Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia”. Teksty przeczytane przez bibliotekarkę dotyczyły recyklingu odpadków, z którymi mamy do czynienia w gospodarstwie domowym. Jeżyki usłyszały, że nie wszystkie odpadki mogą być tak po prostu wrzucone do kosza na śmieci i że niektóre mogą być wykorzystane ponownie.
    Przedszkolaki dowiedziały się, że aby wyprodukować aluminium, trzeba najpierw wykopać w kopalni boksyt (rudę aluminium), następnie przewieźć go do huty, a stamtąd do fabryki czy odlewni, w której produkowane są np. puszki, tacki lub folie aluminiowe. Wydobycie i obróbka boksytu są bardzo niekorzystne dla środowiska. Ruda aluminium może się także wyczerpać, dlatego lepiej jest odzyskiwać aluminium, np. oddając puszki do skupu lub specjalnych puszkomatów.

Pierwszym z przedmiotów, które bibliotekarka pokazała dzieciom, była folia aluminiowa. Jeżyki przyznały, że występuje w ich domach (mamy owijają w nią kanapki), ale zdziwione były, że taką folią można się świetnie bawić. Bibliotekarka zachęciła dzieci do szeleszczenia, składania i zgniatania, a nawet darcia srebrnej „kartki”. Po tej zabawie pomysły, co można z niej wykonać posypały się same.
    Poza folią aluminiową maluchy nie znały innych przedmiotów wytwarzanych z tego surowca. Bibliotekarka pokazała więc złotka po cukierkach, opakowania po chipsach i kawie, kartonik po mleku i wiele, wiele innych. Dzieci miały także okazję pobawić się w maszynkę do segregacji aluminium i innych metali. Pomocny okazał się magnes, który przyczepiał się do wszystkiego, co nie było aluminiowe. Tak też oddziela się aluminium w fabrykach. Przyczepiły się zatem wszystkie śrubki, kapsle, puszki bez specjalnego znaczka, fragmenty stalowych konstrukcji itp.

Zadaniem plastycznym było zaprojektowanie własnego puszkomatu w kształcie ogromnej puszki. Na koniec trzeba było ozdobić narysowane maszynki do połykania aluminium. Przedszkolaki zrobiły to specjalną metaliczną farbką. Na zakończenie każde dziecko otrzymało czekoladowe jajeczko, które przed zjedzeniem trzeba było ostrożnie odwinąć. Jajeczko owinięte zostało oczywiście aluminiowym sreberkiem. Po zajęciach każdy przedszkolak bez żadnego problemu potrafił już nazwać srebrny surowiec wtórny. Samo słowo aluminium jest bowiem bardzo trudne do wymówienia.