Józef Piłsudski – człowiek, który zmienił Polskę
  • A A A
  • 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Na pamiątkę tego wydarzenia w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach można oglądać wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu.

Jak czytamy w dodatku do „Gazety Wyborczej” „Wielcy Polacy, którzy zmienili świat”, Józef Piłsudski był jednym z najwybitniejszych Polaków, jako pierwszy podjął po powstaniu styczniowym hasła niepodległościowe, a także jako pierwszy zaczął budowę polskich sił zbrojnych, które rozpoczęły walkę w 1914 roku. To właśnie on przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości, wykuł granice Rzeczpospolitej, a w sierpniu 1920 roku zatrzymał marsz bolszewików na Europę. W 1926 roku Piłsudski przeciwstawił się degeneracji systemu parlamentarnego, a po maju tegoż roku odbudował szacunek dla władzy i pomyślność obywateli.

Wystawę z okazji Narodowego Święta Niepodległości oglądać można do końca listopada w holu biblioteki na pierwszym piętrze w godzinach otwarcia Wszechnicy Chojnickiej. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów historyka Bogdana Kuffla. Na ekspozycji można obejrzeć reprodukcje zdjęć przedstawiających marszałka Józefa Piłsudskiego oraz okolicznościowe medale, odznaczenia i monety.