Kaszubskie bajania z teatrem kukiełkowym w bibliotece

W ramach Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Chojnicach w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci MBP odbyły się „Kaszubskie bajania z teatrem kukiełkowym Technikum nr 3”. Najmłodsi mają okazję obejrzeć spektakl przybliżający im kaszubską Borową Ciotkę.

Przedstawienie przygotowali uczniowie Technikum nr 3 w Chojnicach pod kierunkiem nauczycielki Katarzyny Główczewskiej. W czwartek 18 października 2018 roku obejrzała je klasa 1b ze Szkoły Podstawowej nr 7. W piątek 19 października przedstawienie oglądali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Charzykowach.

O trwających teraz w Chojnicach Dniach Kultury Kaszubsko-Pomorskiej opowiedziała dzieciom prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Janina Kosiedowska. Następnie do obejrzenia przedstawienia kukiełkowego zaprosiła Katarzyna Główczewska. Zdradziła, że główną jego bohaterką jest dobry duch kaszubskich lasów Borowa Ciotka. – „Wszystko będzie po kaszubsku, mam nadzieję, że zrozumiecie” – mówiła. Była to opowieść o Walesce i Tónku, którzy zbierali w lesie grzyby i maliny. Pojawił się też duszek Grzenia, który sprawił, że rodzeństwu zachciało się spać, co w lesie nie jest bezpieczne. Z pomocą przyszła im jednak Borowa Ciotka.

Jak się okazało, widzowie zrozumieli treść, a spektakl w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów im się spodobał. Podczas omawiania historyjki dowiedzieli się także, że Borowa Ciotka jest z reguły dobra i np. pomaga odnaleźć w lesie drogę. Jednak potrafi być złym duszkiem dla tych, którzy niszczą las lub krzywdzą zwierzęta. W dalszej części spotkania pierwszoklasiści otrzymali kaszubskie zakładki do książek. A następnie kolorowali rysunki Borowej Ciotki, przygotowane dla nich przez jedną z uczennic Technikum nr 3.