Książka „Biały klaun” tematem rozmowy DKK dla młodzieży

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży odbyło się w czwartek 8 czerwca 2017 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży. Tym razem uczestnicy rozmawiali o książce pt. „Biały klaun”, której autorem jest Damir Miloš.

Główny bohater to syn klaunów cyrkowych. Świat otaczający chłopca aż kipi od kolorów, ale on ich nie rozróżnia. Jemu znane są tylko wszystkie odcienie szarości. Koczowniczy tryb życia klaunów, to swoista przygoda i nieustająca podróż. Chłopiec obserwuje życie dookoła, spotyka różnych ludzi, często zmienia szkoły i „wraca do domu, choć go nie posiada”.

Dyskutujący stwierdzili, że książkę czytało się dobrze, lecz spodziewali się czegoś innego. Przyznali, że jest trochę trudna w odbiorze. Dopiero rozmowa o jej treści rozjaśniła niektóre wątki i sytuacje, co sprawiło, iż stała się przystępniejsza. Jedna z dziewcząt zauważyła, że może lepiej przeczytać tę powieść, gdy się będzie starszym. „Biały klaun” to książka pełna przypowieści, motywów literackich i metafor. Stanowi wspaniałe uzupełnienie dla miłośników klasyki literatury, jakią jest „Mały Książę”. A może w pędzie życia sami nie dostrzegamy kolorów, które nas otaczają? I przestaliśmy patrzeć sercem?