Książka o poznańskich wydarzeniach z 1956 roku

Na zaproszenie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” Ziemi Chojnickiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w czwartek 8 czerwca 2017 roku był dr Piotr Grzelczak, który promował swoją książkę „Poznański Czerwiec 1956. Walka o pamięć w latach 1956-1989”.

Spotkanie rozpoczął wierszem Kazimiery Iłłakowiczówny „Rozstrzelano moje serce w Poznaniu” przedstawiciel organizatorów Leszek Redzimski. Następnie przedstawił gościa i oddał mu głos. Piotr Grzelczak powrócił do recytowanego na wstępie utworu, opowiadając jego historię dotyczącą zarówno powstania, jak i późniejszych losów. – Wiersz jest jednym z symboli czerwca ’56 – mówił autor publikacji. Dodał także, że wydarzenia, które miały miejsce w Poznaniu w 1956 roku wstrząsnęły ludźmi, a o tym jaki miały zasięg, mogą świadczyć statystyki: ok. 57 osób zabitych, 10 tysięcy żołnierzy na ulicach, 400 czołgów, 100-150 tysięcy protestujących robotników.

W latach 1956-1989 poznańskie wydarzenia czerwca 1956 roku były różnie wspominane. Już w rok po wydarzeniach władza komunistyczna stworzyła jedyną słuszną definicję poznańskiego czerwca, która miała obowiązywać w społeczeństwie. Propagandzie tej ulegli m.in. niektórzy korespondenci Polskiego Radia czy pisarze, np. Roman Bratny. Obawiając się powtórki wydarzeń, urzędnicy zgodzili się jednak na upamiętnienie rocznicy w 1957 roku. Powstał specjalny komitet, który uczcił pamięć ofiar, a jego przedstawicielami nie byli robotnicy, lecz delegacje, w skład których wchodzili zwolennicy komunizmu.

W 1958 roku władza państwowa była bardzo silna, w związku z czym nie było mowy o jakichkolwiek rocznicach i tak było do 1976 roku, w którym to zaczęły się pierwsze kryzysy rządzących. Na przełomie 1977 i 1978 roku w Poznaniu działała już opozycja, odprawiane były msze w intencji ofiar wydarzeń z 1956 roku, pojawiła się także koncepcja postawienia pomnika, którego wygląd wywołał kolejny spór. Ostatecznie pomnik stanął w 1981 roku, w 25 rocznicę wydarzeń czerwcowych i ma wygląd dwóch wielkich krzyży. – Drugim pomnikiem wydarzeń z 1956 roku w Poznaniu jest książka „Poznański czerwiec 1956” – podkreślił Piotr Grzelczak.

Spotkanie w Czytelni uatrakcyjnione było zdjęciami z tamtych czasów. Na zakończenie odbyła się dyskusja, a autor – dr Piotr Grzelczak – podarował swoją książkę do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach.