Książka Renaty Piątkowskiej o Irenie Sendlerowej

Książka „Wszystkie moje mamy” była tematem drugiego spotkania autorskiego Renaty Piątkowskiej, która w czwartek 14 czerwca 2018 roku gościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach. Fragmenty czytała lektor Malwina Kożurno.

To spotkanie skierowane było do młodzieży i wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3. Jak zauważył Przemysław Zientkowski z Urzędu Miejskiego, Renata Piątkowska jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, w których pisze też o bardzo ważnych i trudnych sprawach.
„Wszystkie moje mamy” dotyczy ratowania żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Pojawia się w niej postać Ireny Sendlerowej, uhonorowanej tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Jak mówiła do uczniów pisarka, była to niezwykle odważna kobieta, uratowała od zagłady 2,5 tysiąca dzieci. – Chcę, żebyście jak najwięcej o niej wiedzieli – podkreśliła. Bohaterem książki jest Szymek Bauman, chłopiec uratowany z getta przez Irenę Sendlerową. – Spotkał ją i przeżył wojnę – stwierdziła pisarka. – Chciałam pokazać mały wycinek wojny widziany oczami dziecka – dodała.

Renata Piątkowska uzmysłowiła młodym słuchaczom, jak zmieniło się życie Żydów w Warszawie po wybuchu II wojny światowej. Mówiła o tym, jak zmuszeni zostali do zamieszkania w getcie, jak ciężko było przeżyć w getcie i jak przebiegała eksterminacja Żydów. W jaki sposób Irena Sendlerowa pomagała Żydom w getcie i jak udawało jej się wyprowadzać dzieci z getta, o tym jak stworzyła sieć osób zajmujących się tym i jak organizowała nowe domy dla tych dzieci, żeby mogły przetrwać wojnę. Szymek Bauman stał się Stasiem Kalinowskim, a potem Jasiem Nowakiem. Autorka powiedziała też młodzieży, o tym, że Sendlerowa pod jabłonką przy swojej kamienicy zakopała słoik z karteczkami o nowych nazwiskach i adresach wyprowadzonych dzieci. Myślała o tym, aby bliscy mogli kiedyś je odnaleźć. Wspomniała o aresztowaniu przez gestapo i torturach, o problemach, jakie miała w okresie PRL-u oraz o tym, że w Polsce niewiele się o niej mówiło.

Kilka fragmentów książki „Wszystkie moje mamy” przeczytała uczniom Malwina Kożurno, która na koniec powiedziała o akcjach upamiętnienia Ireny Sendlerowej, w tym o tworzeniu w miastach murali poświęconych tej bohaterskiej kobiecie.

Renata Piątkowska w tym samym dniu spotkała się także w bibliotece z przedszkolakami, z którymi rozmawiała o swoich książkach. Obydwa spotkania odbyły się w ramach cyklu „Czytamy z miłości do ojczyzny! Stulecie odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI”, zorganizowanego przez Urząd Miejski w Chojnicach i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach.