„Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat”

Dla upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką oraz 10 rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach została zorganizowana wystawa.

24 marca 2018 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto ustanowione zostało przez parlament z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Wybór daty nawiązuje do wydarzeń w Markowej, gdzie niemieccy żandarmi w 1944 roku zamordowali rodzinę Ulmów oraz ośmioro Żydów których Ulmowie ukrywali. 12 maja 2018 roku mija również 10 rocznica śmierci Ireny Sendlerowej, polskiej działaczki społecznej i charytatywnej, która w czasie II wojny światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona biografii Ireny Sendlerowej, członkini PPS i kierowniczki referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom („Żegoty”). Sendlerowa odznaczona została Orderem Orła Białego, Orderem Uśmiechu oraz tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Godność tę przyznaje Instytut Yad Vashem. Otrzymują go osoby, które podczas II wojny światowej ratowały Żydów, nierzadko z narażeniem życia. Na specjalnym medalu, który otrzymują, widnieje sentencja „Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat”.

W tej części przybliżono również niektóre biografie Żydów polskich ocalonych z zagłady m.in. historyka i teoretyka literatury uratowanego przez Irenę Sendlerową – Michała Głowińskiego, pisarza, autora powieści „Malowany ptak” – Jerzego Kosińskiego, malarki i pisarki – Romy Ligockiej, reżysera – Romana Polańskiego czy kompozytora – Władysława Szpilmana.

Druga część ekspozycji prezentuje książki oraz informacje dotyczące religii, kultury oraz tradycji narodu żydowskiego. Wystawę można oglądać w Czytelni w godzinach otwarcia działu do końca maja 2018 roku.