Lekcja biblioteczna dla pierwszoklasistów z SP nr 1

Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dzieci w poniedziałek 3 grudnia 2018 roku odwiedzili uczniowie kolejnej klasy pierwszej, by uczestniczyć w lekcji bibliotecznej. Tym razem były to dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Dla kilkorga uczniów wizyta nie była pierwszą, ponieważ niektórzy uczestniczyli już w spotkaniach czytelniczych organizowanych przez bibliotekę w minionych latach. Zatem większa część przekazanych informacji była przypomnieniem zasad panujących w bibliotece. Na wstępie uczniowie zapoznali się z regulaminem wypożyczalni i rozmawiali o tym, jak o książki należy dbać. Obejrzeli książki zniszczone i dowiedzieli się, co należy zrobić, gdy książkę pogryzie pies, zaleje deszcz lub gdy ją zgubimy.
Dzięki swojej koleżance z klasy, która jest czytelniczką oddziału, pierwszoklasiści zobaczyli w jaki sposób wypożycza się książki. Następnie nauczyli się rozpoznawać i odczytywać skróty informujące, do jakiego działu należy dana książka: czy jest to np. powieść obyczajowa czy fantastyczna, jeżeli oznaczenia dotyczyły literatury pięknej. Dzieci zaznajomiły się również z książkami popularnonaukowymi oraz oznaczeniami obowiązującymi w czytelni.

Uczniowie dowiedzieli się również, gdzie znajduje się księgozbiór, z którego korzysta się wyłącznie w bibliotece. A wszyscy, którzy chcieliby kontynuować i doskonalić naukę czytania, zobaczyli księgozbiór specjalnie dostosowany do ich potrzeb.