MBP otrzymała książkę o Pawle Althamerze – polskim współczesnym rzeźbiarzu

Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach będą mogli zapoznać się z sylwetką polskiego nowoczesnego artysty Pawła Althamera. Kuratorka sztuki współczesnej z Nowego Jorku Monika Szczukowska przekazała bowiem do biblioteki książkę Karola Sienkiewicza „Patriota Wszechświata”.

Monika Szczukowska jest kuratorką sztuki współczesnej i historykiem sztuki. Pochodzi z Chojnic, ale mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Współpracuje na poziomie muzealnym z wieloma czołowymi artystami współczesnej awangardy, międzynarodowymi i polskimi, a także z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Do rodzinnego miasta przyjechała z okazji Jesiennych impresji z Galerią Muzeum Janusza Trzebiatowskiego i 24 listopada w Baszcie Nowa wygłosiła wykład „Jak blisko nam i jak daleko do sztuki amerykańskiej? Czy sztuka współczesna jest międzynarodowa?”. W trakcie tego spotkania Monika Szczukowska przekazała na ręce dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Anny Lipińskiej egzemplarz książki poświęconej jednemu z polskich współczesnych rzeźbiarzy. Jest to reportaż Karola Sienkiewicza „Patriota Wszechświata. O Pawle Althamerze”, wydany niedawno przez Wydawnictwo Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w serii „Mówi Muzeum”.

Jak zauważa Monika Szczukowska, celem tej publikacji jest dotarcie z tematyką sztuki nowoczesnej do każdego czytelnika, „zwłaszcza takiego, który twierdzi, że sztuki nie rozumie”, a także „opisanie, o co chodzi w sztuce współczesnej: jak ona się wydarza, jak jest produkowana, jak jest niezależna i jak wchodzi w różnego rodzaju interakcje, na przykładzie najsławniejszego polskiego artysty”. Paweł Althamer od 30 lat tworzy na pograniczu sztuki i działań społecznikowskich. Zasłynął wieloma akcjami, a także napisem „2000” ułożonym ze świateł mieszkań bloku na Bródnie czy tamtejszym Parkiem Rzeźby.

Przekazana książka po opracowaniu i wciągnięciu do bibliotecznych zbiorów będzie dostępna dla czytelników w Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych.