Mitologia nie jest dla nich tajemnicą

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 odwiedzili Czytelnię w poniedziałek 11 lutego 2019 roku. Wizytą w bibliotece rozpoczęli zajęcia feryjne w ramach świetlicy popołudniowej działającej przy SP 3.

Dzieci nie po raz pierwszy gościły podczas ferii w Czytelni na zajęciach przygotowanych w oparciu o książkę. Tematem przewodnim tegorocznych była mitologia. Na początku uczniowie wysłuchali opowiadanie Grzegorza Kasdepki o pojawieniu się bogów greckich. Pozostałe bóstwa w krótki sposób opisała prowadząca zajęcia bibliotekarka Weronika Sadowska. Późniejsze zadania, które uczestnicy mieli do wykonania związane były z czytanką i opisem bogów. Ci, którzy uważnie słuchali nie mieli większych problemów z rozwiązaniem przygotowanych łamigłówek. Najpierw wspólnie uczniowie dopasowywali atrybuty do konkretnych postaci, m.in. Zeusa, Posejdona, Ateny czy Hery, później wykreślali nazwy bogów, odpowiadali na pytania związane z ich drzewem genealogicznym i rozwiązywali krzyżówkę. Na zakończenie każdy narysował wybranego przez siebie boga. Na rysunkach nie mogło zabraknąć charakterystycznych atrybutów, po których można było ich rozpoznać.

Część materiałów, które wykorzystane zostały podczas zajęć przygotowali wolontariusze Stowarzyszenia LekTURa, którzy uczą się w Liceum Ogólnokształcącym im. Filomatów Chojnickich. To dzięki ich zdolnościom plastycznym dzieci mogły m.in. podziwiać drzewo genealogiczne greckich bogów.