Młodzieżowy DKK i „Za niebieskimi drzwiami” Marcina Szczygielskiego

W czwartkowe popołudnie 15 lutego 2018 r. w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Członkowie klubu mieli okazję dyskutować na temat książki Marcina Szczygielskiego „Za niebieskimi drzwiami”.

Już na samym początku spotkania było wiadomo, że książka budzi wiele emocji – klubowicze niemalże od samego wejścia do oddziału rozpoczynali omawianie jej. A było o czym porozmawiać. Sam tekst jest przystępnie i ciekawie napisany. Autor sprawnie wplótł w fabułę wątki tragiczne, fantastyczne, a także humorystyczne. Zaprawiony czytelnik znajdzie w niej prawdziwą ucztę dla ducha. Chojniccy młodzi czytelnicy mieli wiele do powiedzenia na temat każdej pojawiającej się w tekście postaci. Co ciekawe, nikt z rozmawiających nie obejrzał jeszcze filmowej adaptacji książki, co na pewno będzie miało miejsce niebawem. Niewielkie, ale znaczące różnice pomiędzy książką a filmem sprawią, że na początku kolejnego spotkania wrócimy jeszcze raz do tematu.

Klubowicze mieli okazję przeczytać specjalną dedykację od autora dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach za sprawą bibliotekarki, która spotkała się z Marcinem Szczygielskim oraz reżyserem filmu Mariuszem Palejem. Mogła więc, nie zdradzając zbyt wiele, przekazać grupie kilka ciekawostek dotyczących kręcenia niektórych scen.

W trakcie spotkania DKK stworzono prace przedstawiające niebieskie drzwi, które po ich otwarciu prowadzą do innego, wymyślonego świata. Część osób skupiła się na ozdabianiu samych drzwi, więc świat z wyobraźni dokończą na następnym spotkaniu, które odbędzie się 8 marca.