Warsztaty dla dzieci z cyklu „Moje miejsce we wszechświecie”

W poniedziałkowe popołudnie 16 grudnia 2019 r. w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu pt. „Moje miejsce we wszechświecie” prowadzone przez Ewę Drzazgowską i Justynę Barwinę Myszkę.

Dzieci przyszły do biblioteki o godz. 16.00, aby przygotować wystawę podsumowującą część plastyczną warsztatów. Na wcześniej przygotowanych tablicach, mali twórcy musieli ułożyć swoje prace w ramkach, pociąć taśmę i przyczepić ją do kartek. Obrazki musiały prezentować się jak najlepiej, więc dodatkowo przyczepiano na sznurkach klamerki i dopiero wtedy zamykano całość. Pracy było przy tym co niemiara. Uczestnicy warsztatów przygotowywali tego typu wydarzenie po raz pierwszy, więc podekscytowanie sięgało zenitu.
Najtrudniejszą częścią pracy było powstrzymanie się od konsumowania słodyczy, które każde dziecko przyniosło ze sobą jako poczęstunek dla gości. Jako gospodarze wystawy, musieli bowiem zadbać w pierwszej kolejności o zadowolenie zwiedzających, którymi byli w większości rodzice, rodzeństwo oraz osoby, które przyczyniły się do realizacji projektu.

Punktualnie zjawili się niecierpliwie wyczekiwani goście. Ewa Drzazgowska wraz z grupą twórców dokonała oficjalnego otwarcia wystawy. Razem z Justyną Barwiną Myszką opowiedziały o przebiegu spotkań i rodzajach technik, używanych przez dzieci w trakcie zajęć plastycznych. W podziękowaniu za zaangażowanie i ogromny wkład pracy pani Ewa wręczyła uczestnikom warsztatów prezenty. Swoje podziękowanie dla pań prowadzących wyraziły także bibliotekarki Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci. Wręczyły im drobny upominek za wielotygodniowe spotkania w bibliotece i miłą współpracę.

Gościom wystawa bardzo się podobała. Na twarzach rodziców widać było dumę, a przejęci młodzi twórcy chętnie pozowali do zdjęć przy swoich dziełach. Od 17 grudnia wystawę można oglądać w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach.

Projekt „Moje miejsce we wszechświecie” był realizowany przez Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Chojnicach i Fundacji Zarzewie.

9 grudnia 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się przedostatnie spotkanie w ramach cyklu warsztatów rozwijających świadomość lokalną, integralny rozwój i kreatywność pn. „Moje miejsce we wszechświecie”, które poprowadziła Justyna Barwina Myszka.

Tego dnia dziewczynki i chłopcy wyklejali za pomocą elementów wyciętych z kolorowych kartek te same ważne dla nich miejsca znajdujące się w Chojnicach, co podczas poprzedniego spotkania. A następnie utrwalili je również na styropianowych bombkach.

Ostatnie spotkanie rozpocznie się 16 grudnia o godzinie 16.00 i będzie połączone z wystawą prac, które wykonali uczestnicy podczas cyklu warsztatów.

Projekt „Moje miejsce we wszechświecie” jest realizowany przez Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Chojnicach i Fundacji Zarzewie.

2 grudnia 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się ósme spotkanie w ramach cyklu warsztatów rozwijających świadomość lokalną, integralny rozwój i kreatywność pn. „Moje miejsce we wszechświecie”, które poprowadziła Justyna Barwina Myszka.

Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia fotografii, które wykonali uczestnicy różnych edycji warsztatów o tej samej nazwie prowadzonych przez Ewę Drzazgowską. Slajdy przedstawiały między innymi Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 mieszczący się przy ul. Dworcowej, park Tysiąclecia czy chojnicki rynek i jego okolice. Pokaz zdjęć stał się inspiracją do dalszych działań plastycznych. Część uczestników zdecydowała się namalować farbami akrylowymi ważne dla nich miejsca w Chojnicach. Pozostali wykonali bibułkowy witraż przedstawiający niewielkie okno w murze połączone z kutym ornamentem.

Kolejne spotkanie odbędzie się 9 grudnia o godzinie 16.00 i potrwa do 17.20. Projekt „Moje miejsce we wszechświecie” jest realizowany przez Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Chojnicach i Fundacji Zarzewie.

25 listopada 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się siódme spotkanie w ramach cyklu warsztatów „Moje miejsce we wszechświecie”. Tym razem poprowadziła je Justyna Barwina Myszka, która jest nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej nr 5 w Chojnicach.

Na początku spotkania dzieci opowiedziały pani Justynie, co się działo na poprzednich sześciu spotkaniach, które poprowadziła Ewa Drzazgowska. Następnie przystąpiły do wykonania zadania plastycznego. Każdy uczestnik otrzymał kawałek linoleum, na odwrocie którego narysował elementy architektoniczne charakterystyczne dla Chojnic. Potem dziewczynki i chłopcy wydrapywali nożyczkami kontury rysunków i pokrywali je gęstymi farbami plakatowymi. Następnie ścierali nadmiar farby i przykładali do linoleum kartki papieru, by uzyskać odcisk, który stanie się później elementem większej całości.

Kolejne spotkanie odbędzie się 2 grudnia o godz. 16.00 i potrwa do 17.20.

Projekt „Moje miejsce we wszechświecie” jest realizowany przez Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Chojnicach i Fundacji Zarzewie. Celem warsztatów jest rozwijanie świadomości lokalnej, integralny rozwój i rozwijanie kreatywności.

4 listopada 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się szóste spotkanie w ramach cyklu warsztatów rozwijających świadomość lokalną, integralny rozwój i kreatywność pn. „Moje miejsce we wszechświecie”, które poprowadziła dr Ewa Drzazgowska.

Spotkanie rozpoczęło się od oglądania skarbów, które dzieci przyniosły ze sobą. Następnie uczestnicy bawili się w poszukiwaczy skarbów: jedna grupa ukrywała skarb, a druga go szukała i tak na zmianę. Uczestnicy warsztatów zapytani dlaczego coś jest skarbem odpowiedzieli, że są to ważne i wyjątkowe rzeczy i dlatego są skarbami.

Następnie dzieci wysłuchały króciutkiej historii pt. „Niewidzialna kryjówka” Michela Piquemala ze zbioru „Bajki filozoficzne”. Kiedyś ludzie byli bogami, lecz nadużywali swej boskiej mocy. Najwyższy bóg – Brahma postanowił ich tej mocy pozbawić i ją ukryć. Zakopanie jej głęboko w ziemi nie wchodziło w grę, ponieważ człowiek i tak by do niej dotarł. Zatopienie również mijało się z celem. Brahma postanowił ukryć tę moc na dnie serca każdego człowieka, ponieważ nikt tam nie będzie jej szukał. W dalszej części spotkania nadszedł czas, by narysować swoje skarby, a po skończonej pracy obejrzeć to, co narysowali pozostali uczestnicy spotkania.

Kolejne spotkanie odbędzie się 18 listopada o godzinie 16.00 i potrwa do 17.20, a poprowadzi je Justyna Barwina-Myszka. Projekt „Moje miejsce we wszechświecie” jest realizowany przez Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Chojnicach i Fundacji Zarzewie.

28 października 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się piąte spotkanie w ramach cyklu warsztatów rozwijających świadomość lokalną, integralny rozwój i kreatywność pn. „Moje miejsce we wszechświecie”. Zajęcia prowadzi filozof dr Ewa Drzazgowska.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania, po czym dziewczynki i chłopcy od razu zabrali się do pracy. A zadaniem ich było narysowanie siebie oraz osób i zwierząt, które są w ich życiu ważne i odgrywają znaczącą rolę. Po wykonaniu pracy dzieci obejrzały swoje obrazki i omówiły przedstawione postaci. Następnie prowadząca przeczytała opowiadanie pt. „Marek Kamiński, czyli Marek i jego marzenia” ze zbioru „12 wyjątkowych postaci. Polscy autorzy o marzeniach”.

Marka wraz z mamą czekała wielogodzinna podróż pociągiem. Zniecierpliwiony chłopiec nie mógł usiedzieć na swoim miejscu, więc kręcił się po przedziale. Dopiero gdy dostał od mamy książkę pt. „Biały kieł” usiadł, przestał się wiercić i pochłonął go świat fikcji literackiej. Nie zdążył przeczytać książki do końca, gdy razem z mamą dotarli do celu podróży. A było nim sanatorium, gdzie Marek miał dojść do siebie po skomplikowanym złamaniu ręki. Teraz musiał zostać sam z dala od domu. Na dodatek wszyscy mieli okazję usłyszeć, jak mama zabrania mu grać w piłkę, przez co przypięto mu łatkę maminsynka. Marek poczuł się naprawdę samotny. Jednak kilka godzin później w jego życiu pojawił się ktoś równie samotny jak on, a mianowicie pies, w oczach którego Marek zobaczył samego siebie.

Kolejne spotkanie odbędzie się 4 listopada o godzinie 16.00 i potrwa do 17.20. Projekt „Moje miejsce we wszechświecie” jest realizowany przez Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Chojnicach i Fundacji Zarzewie.

W poniedziałek 14 października 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się czwarte spotkanie w ramach cyklu warsztatów rozwijających świadomość lokalną, integralny rozwój i kreatywność pn. „Moje miejsce we wszechświecie”. Warsztaty prowadzi dr Ewa Drzazgowska.

Na początku spotkania, po przywitaniu, dzieci zamieniły się w koty i tak jak one prężyły się, chodziły własnymi drogami i piły mleko z miseczki. Następnie wysłuchały króciutkiej historii pt. „Dlaczego tutaj jestem?” Michela Piquemala ze zbioru „Bajki filozoficzne”. Bohater opowiadania w dniu śmierci dotarł do bram raju. Zdziwiony swoją obecnością w takim miejscu zapytał odźwiernego, dlaczego tutaj się znalazł? Czy dlatego, że dużo się modlił? Czy może dlatego, że pościł? Odźwierny odpowiedział, że powód jest inny. Mianowicie taki, że mężczyzna pomógł zziębniętej kotce, nakarmił ją i ulżył jej w cierpieniu.

Podczas kolejnej zabawy dziewczynki i chłopcy stali się końmi. Galopowali, rżeli i jedli marchew.
Następnie usłyszeli historię pt. „Koń Al-Mamuna”, tego samego autora, jednak ze zbioru pt. „Bajki filozoficzne. Jak żyć razem?”. Omah chciał odkupić od Al-Mamuna konia. W zamian oferował kilka wielbłądów, ale Al-Mamun nie chciał skorzystać z jego oferty. Zatem Omah przebrał się za żebraka i gdy spotkał podróżującego konno Al-Mamuna, udał chorego potrzebującego pomocy. Właściciel konia zsiadł z niego, posadził na nim chorego, ale nie zdążył na niego wsiąść, ponieważ żebrak zdążył uciec. Al-Mamun nie poddał się i dogonił oszusta. Wtedy poprosił złodzieja, by nikomu nie mówił o tym, w jaki sposób zdobył owego konia. W przyszłości ktoś naprawdę chory może leżeć przy drodze i jeśli podstęp Omaha wyjdzie na jaw, ludzie będą przejeżdżać koło niego i nie udzielą mu pomocy.

Potem uczestnicy warsztatów narysowali sytuacje, kiedy ktoś komuś pomaga. Następnie wspólnie obejrzeli swoje prace i je omówili. Na zakończenie spotkania dzieci przypomniały bohaterkę poprzedniego spotkania, a była nią Bromba. Zastanawiały się wspólnie, które z rzeczy można rozpoznać, zmierzyć i kupić. Wśród nich były: buty, waga, temperatura, wzrost, złość, szacunek, lubienie, pomoc i radość. W tym momencie potwierdziły się rozważania Bromby, że nie wszystko można zmierzyć i nie wszystko można kupić.

Kolejne spotkanie odbędzie się 21 października o godz. 16.00 i potrwa do 17.20. Projekt „Moje miejsce we wszechświecie” jest realizowany przez Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania”, a dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Chojnicach i Fundacji Zarzewie.

W poniedziałek 7 października 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się trzecie spotkanie w ramach cyklu warsztatów rozwijających świadomość lokalną, integralny rozwój i kreatywność pn. „Moje miejsce we wszechświecie”, które poprowadziła pani Ewa Drzazgowska.

Na początku spotkania dzieci omówiły wykonane tydzień wcześniej komiksy ilustrujące treść legendy pt. „Przeklęte jezioro” ze zbioru „Klechdy domowe”, którą spisał Roman Zmorski. Następnie wysłuchały fragmentu książki mówionej pt. „Bromba i inni”, której autorem jest Maciej Wojtyszko. Bromba jest stworzonkiem o różowym futerku nieco większym od wiewiórki. Nosi ze sobą żółtą torbę wypełnioną różnymi przedmiotami. Jest w niej między innymi termometr, waga, metr krawiecki oraz dyplom, który zaświadcza, że Bromba jest upoważniona do mierzenia i warzenia oraz do podawania wyników. Bo właśnie tym się zajmuje.

Po wysłuchaniu fragmentu historii uczestnicy spotkania zabrali się za ważenie siebie, mierzenie wzrostu oraz temperatury, a wyniki zostały zapisane w specjalnej tabeli. Potem chłopcy zajęli się rysowaniem przyrządów służących do pomiaru, a dziewczynki rysowały to, czego zmierzyć nie sposób. Wreszcie przyszedł czas, by przyjrzeć się swoim pracom i je omówić, a także wysłuchać rozważań Bromby, iż niektórych rzeczy zmierzyć się nie uda.
Kolejne spotkanie odbędzie się 14 października o godz. 16.00 i potrwa do 17.20. Projekt „Moje miejsce we wszechświecie” jest realizowany przez Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Chojnicach i Fundacji Zarzewie.

W poniedziałek 30 września 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu warsztatów rozwijających świadomość lokalną, integralny rozwój i kreatywność pn. „Moje miejsce we wszechświecie”, które poprowadziła doktor Ewa Drzazgowska.

Spotkanie było kontynuacją zajęć sprzed tygodnia. Dzieci nakreśliły fabułę legendy pt. „Przeklęte jezioro” ze zbioru „Klechdy domowe”, którą spisał Roman Zmorski. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, których zadaniem było narysowanie komiksów ilustrujących treść legendy. Na zakończenie dziewczynki i chłopcy przyjrzeli się swoim pracom i je omówili. Kolejne spotkanie odbędzie się 7 października o godzinie 16.00 i potrwa do 17.20.

Projekt „Moje miejsce we wszechświecie” jest realizowany przez Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Chojnicach i Fundacji Zarzewie.

W poniedziałek 23 września 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci rozpoczął się cykl warsztatów rozwijających świadomość lokalną, integralny rozwój i kreatywność pn. „Moje miejsce we wszechświecie”.

Zajęcia poprowadziła pani doktor Ewa Drzazgowska, która jest tłumaczką, filozofem, autorką projektów „Ćwiczenia z myślenia” i „Polubić myślenie?”, pomysłodawczynią projektu „Chojnice Magiczne”. Od wielu lat jest serdecznym przyjacielem oddziału, gdzie wielokrotnie prowadziła zajęcia dla małych czytelników.
Na początku spotkania każdy uczestnik przedstawił się i pokazał lub opowiedział, co lubi robić w wolnym czasie. Następnie dzieci zostały zapytane, co może być miejscem? Dziewczynki i chłopcy odpowiadali, że to dom, sklep, biblioteka, Polska, Chorwacja i inne. Wtedy pani Ewa pokazała uczestnikom widokówki, które powstały podczas wcześniejszych edycji warsztatów. Przedstawiały one miejsca w: Nieżychowicach, Ostrowitem, Kosobudach oraz Chojnicach. Następnie dzieci zaznaczały na mapie powiatu chojnickiego wyżej wymienione miejscowości i kolorowały mapę województwa pomorskiego. Zapytane: czego najwięcej jest w okolicy? Odpowiedziały, że lasów i jezior. Na zakończenie uczestnicy spotkania wysłuchali legendy pt. „Przeklęte jezioro” ze zbioru „Klechdy domowe”, którą spisał Roman Zmorski.
Cztery następne spotkania będą miały charakter dyskusji i poprowadzi je pani Ewa Drzazgowska. Natomiast pozostałe pięć będzie zajęciami plastycznymi, którymi kierować będzie pani Justyna Barwina Myszka.
Kolejne spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, tj. 30 września o godzinie 16.00 i potrwa do 17.20.
Projekt „Moje miejsce we wszechświecie” jest realizowany przez Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Chojnicach i Fundacji Zarzewie.