Monografia parafii w Lichnowach autorstwa Jerzego Szwankowskiego

– Nie sądziliśmy, że Lichnowy cieszą się takim zainteresowaniem – powiedziała na początku promocji książki o parafii w Lichnowach Grażyna Wera-Malatyńska, prezes LGD Sandry Brdy. 30 marca 2017 roku w Czytelni MBP odbyło się spotkanie z Jerzym Szwankowskim, autorem dzieła.

Grażyna Wera-Malatyńska powiedziała kilka słów o autorze książki „Dzieje parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Lichnowach na tle przeszłości wsi parafialnych” i o samej Kosznajderii, której nie da się pominąć przy opisywaniu historii parafii. Wspomniała również, że monografia powstała w związku z rocznicą 150-lecia poświęcenia lichnowskiego kościoła. O jej zawartości opowiedział autor Jerzy Szwankowski. – Ta publikacja to mały element wzbogacający jubileusz 150-lecia – mówił historyk. Inicjatorem jej powstania był ksiądz proboszcz z Lichnów Andrzej Kuczyński. Jak podkreślił autor, historia tej parafii jest szczególna, ponieważ należeli do niej zarówno Polacy, jak i Niemcy, którzy byli katolikami.

W książce nie można było pominąć tematu Kosznajderii, gdyż Lichnowy były jedną z wiosek zamieszkiwanych przez Kosznajdrów. Jerzy Szwankowski przypomniał, że Kosznajderię początkowo tworzyło siedem wsi, a później 17, które znajdują się w trójkącie pomiędzy Chojnicami, Tucholą a Kamieniem Krajeńskim. – Na pierwszym planie w książce jest parafia, na drugim zaś wsie parafialne – dodał autor. Promowana publikacja jest pierwszą monografią o parafii w Lichnowach i opisuje jej dzieje na przestrzeni wieków, gdy należało do niej kilka wsi. Początkowo były to Lichnowy, Sławęcin, Granowo i Obrowo, jednak ta ostatnia miejscowość została odłączona, gdy powstał kościół w Dąbrówce. Również podlegała ona pod różne diecezje – chełmińską, gnieźnieńską oraz pelplińską.

W czasie spotkania Jerzy Szwankowski opowiedział o rozdziałach, jakie znajdują się w książce, o ilości dostępnych materiałów opisujących dany okres historycznym oraz o sposobach ich zdobywania. Czasami było ich mnóstwo, czasami zaś bardzo niewiele. – Znakomicie zachowały się te z zaboru pruskiego – stwierdził Szwankowski. Do niektórych materiałów udało mu się dotrzeć dzięki córce, która pojechała do berlińskiej biblioteki, gdzie znajduje się jedyny egzemplarz jednego z czasopism, których potrzebował. – Podczas zbierania materiałów miałem bardzo dobry kontakt z archiwum niemieckim. Odpowiedzi na zadawane pytania otrzymywałem tego samego dnia albo dzień później – mówił autor.

W jednym z rozdziałów książki opisane są powołania kapłańskie i zakonne z terenu parafii. Autor podczas promocji wspomniał o czterech osobach: ks. Pawle Panske, ks. bp Augustynie Rosentreterze, cystersie ze Sławęcina Jerzym Musolffie i trapiście ojcu Vitalisie Klinskim. Z terenu parafii pochodzi mnóstwo osób znanych w Polsce i na całym świecie, m.in. w Holandii, Brazylii i Niemczech. Poza wartością merytoryczną Jerzy Szwankowski mówił także o technicznych rzeczach związanych z książką, np. projektem okładki, który wykonała jego córka.

Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja. Można było także kupić książkę i otrzymać autograf autora. Zainteresowanych informujemy, że publikacja jest również dostępna w Pracowni Dokumentacji Regionalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach.