Narodowe Czytanie 2018

W sobotę 8 września w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Organizowane w Chojnicach przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie LekTURa przedsięwzięcie odbyło się w audytorium w parku Tysiąclecia.

Prowadzące bibliotekarki Weronika Sadowska i Anna Maria Zdrenka na wstępie przypomniały o poprzednich edycjach Narodowego Czytania, które odbywa się od 2012 roku. Przybliżyły również sylwetkę Stefana Żeromskiego i genezę czytanej powieści. Następnie zgromadzeni w audytorium mogli wysłuchać wybranych fragmentów „Przedwiośnia” w interpretacji bibliotekarzy, przedstawicieli Stowarzyszenia LekTURa oraz członków Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy MBP – Malwiny Miszewskiej, Anny Marii Zdrenki, Lidii Polasik, Natalii Grabowskiej i Joanny Glazy. Wśród czytających znaleźli się też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 – Anna Dzwonkowska, Monika Piekarska, Aleksandra Grubicka, Pola Sakowska, a także Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich – Agnieszka Czapiewska, Adriana Chruszczewska, Michał Günther, Oliwia Cyman, Tomasz Szmagliński. Uczniowie przyszli wraz z nauczycielami – Iwoną Sakowską (SP nr 1) i Joanną Glazą (LO).

Podczas Narodowego Czytania można było obejrzeć wystawę fotokopii rękopisu „Przedwiośnia”, które pochodzą ze strony polskiej biblioteki cyfrowej Polona, gdzie udostępniane są m.in. zdigitalizowane książki, czasopisma i grafiki pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących. Atrakcją było też otrzymanie pamiątkowej pieczęci, przesłanej do Chojnic z Kancelarii Prezydenta. Osoby, które pojawiły się ze swoim egzemplarzem powieści mogły otrzymać ten okolicznościowy stempel oraz wziąć udział w konkursie na najstarsze wydanie „Przedwiośnia”. W rywalizacji zostały nagrodzone cztery osoby, które przyniosły tytuły z 1984 i 1985 roku. Nagrodami były powieści polskich autorów, którzy w większości gościli w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali także pamiątkowe zakładki.

Osoby, które nie mogły dotrzeć do parku mają jeszcze okazję do końca września otrzymać pamiątkową pieczątkę i obejrzeć wystawę rękopisu „Przedwiośnia” w Czytelni MBP w godzinach otwarcia działu.