Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa w sobotę 5 września 2020 roku włączyły się w organizację dziewiątej edycji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą była tragedia Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Z powodu niepogody czytanie odbyło się w Czytelni MBP bez udziału publiczności.

W związku z brakiem publiczności sobotnie Narodowe Czytanie zostało nagrane i można je obejrzeć na YouTube. Chojnickie czytanie „Balladyny” rozpoczęło się o godzinie 10.00. Pierwsza głos zabrała Anna Lipińska, dyrektor MBP, a następnie bibliotekarki Anna Maria Zdrenka i Weronika Sadowska przybliżyły okoliczności powstania dramatu i zaprosiły do wysłuchania wybranych fragmentów.

Wśród czytających znaleźli się:
Monika Garstecka-Niemczyk – Balladyna
Weronika Sadowska – Alina
Maria Eichler – Wdowa
Grzegorz Szlanga – Kirkor
Malwina Miszewska – Skierka
Mirosława Łuszczak – Grabiec
Natalia Grabowska – Chochlik
Goplana – Anna Maria Zdrenka
Filon – Karol Górnowicz
Kanclerz – Krzysztof Dziadczyk
Lidia Polasik – Lekarz
Bożena Wielewska – Strażnik
Ewa Szmaglik-Wysocka – Kostryn
Mariusz Kępka – Żołnierz.

Zgłaszając się do tej edycji Narodowego Czytania, MBP dostała okolicznościowy stempel od ogólnopolskiego organizatora akcji. Do końca września można przyjść ze swoim egzemplarzem „Balladyny” do Czytelni i otrzymać pamiątkową pieczęć. W dziale tym można również oglądać wystawę, która przygotowana została na akcję. Są to plansze, na których znajdują się: rękopis dramatu dostępny na stronie Polskiej Biblioteki Cyfrowej Polona, zdjęcia najstarszych wydań, kopie plakatów promujących przedstawienia teatralne, a także ilustracje prezentujące wybrane sceny z książki. Zapraszamy!

Fot. Arkadiusz Stasiak