Nauka fotografii to praktyka, nie teoria
  • A A A
  • We wtorek 7 listopada 2017 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyły się warsztaty fotograficzne dla młodzieży, które poprowadził fotograf Aleksander Knitter.

– Schowajcie zeszyty, jeżeli je ze sobą wzięliście, bo nie będą wam potrzebne – powiedział na samym początku prowadzący Aleksander Knitter. Dodał także, że aby robić dobre zdjęcia należy dużo ćwiczyć, a teorię można przeczytać w książkach. Następnie fotograf opowiedział trochę o sobie, a także o początkach swojej przygody z aparatem. – Jak patrzę na swoje archiwum po latach, to myślę sobie, że każdy jakoś zaczynał – mówił. W dalszej części każdy z uczestników przedstawił się i opowiedział, co najbardziej lubi fotografować. Jak się okazało najczęściej uwieczniają na zdjęciach swoich bliskich, przyrodę, wydarzenia sportowe, a także samochody.

Podczas warsztatów Aleksander Knitter pokazał swoje zdjęcia, połączone w różne bloki tematyczne. Opowiedział uczestnikom, w jaki sposób można znaleźć sobie odpowiedni temat. Przykładem, który podał, było święto Konstytucji 3 maja. – Wychodząc tego dnia z domu, zastanawiałem się, co mogę sfotografować, żeby zdjęcia były interesujące i przykuwały uwagę. W związku z tym postanowiłem, że będę uwieczniał tylko elementy, które są biało-czerwone – mówił fotograf. Efekt swojej pracy pokazał uczestnikom warsztatów. Jak dodał, żeby zdjęcie było ciekawe, wystarczy przede wszystkim dobry pomysł. I właśnie do patrzenia w innym aspekcie na fotografowane wydarzenie zachęcał młodzież.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, czym jest fotoreportaż, rozmawiali także o kwestiach robienia i publikowania zdjęć. Na zakończenia fotograf poruszył dwa istotne zagadnienia. Pierwsze dotyczyło sprzętu, gdyż jak podkreślił to nie aparat świadczy o zrobieniu dobrego zdjęcia. Drugie zaś było związane z praktyką. – Warto ćwiczyć. Powinniście robić zdjęcia jak najczęściej – mówił. Aby zachęcić młodzież do fotografowania, zaproponował jej zadanie domowe. Jego tematem były odbicia, a zadanie dotyczyło zrobienia 3 zdjęć obrazujących wskazany motyw. Omówienie tych prac odbędzie się 14 listopada podczas kolejnych warsztatów.