XVII Chojnicka Noc Poetów

XVII Chojnicka Noc Poetów odbyła się w sobotę 6 sierpnia 2011 roku w Fosie Miejskiej w Chojnicach. Trwała od godz. 18:00, do późnych godzin nocnych, przy licznie zgromadzonej publiczności.

Imprezę prowadzili, jak w poprzednich latach, Magdalena Kosobucka i Grzegorz Szlanga. Spotkanie z poezją zainaugurowało rozstrzygnięcie XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza. Werdykt jury przeczytał jego przewodniczący Wojciech Kaas, a nagrody i wyróżnienia wręczali: burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, dyrektor Chojnickiego Domu Kultury Halina Gawrońska i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Anna Lipińska. I miejsce zajęła Magdalena Kamińska z Kwidzyna, II miejsce - Kazimierz Rink z Tucholi, III miejsce - Piotr Zemanek z Bielska-Białej i Ela Galoch z Turka. Wyróżnienia otrzymali: Tomasz Węcławiak z Poznania, Katarzyna Zychla z Sieniawy Żarskiej, Katarzyna Krenz i Cecylia Suszka z Koniakowa. Na Noc Poetów do Chojnic przyjechało czterech laureatów - Katarzyna Krenz, Tomasz Węcławiak, Piotr Zemank i Kazimierz Rink. Laureaci odebrali nagrody, wyróżnienia i gratulacje, a następnie odczytali nagrodzone wiersze.

Kolejnym poetą, który wystąpił podczas Nocy był Wojciech Kaas, a po nim Beata Patrycja Klary, która do czytania swoich wierszy zaprosiła Kazimierza Rinka. Następnie wystąpiła Agata Bernadt z zespołem Krakowskie Przedmieście, którym towarzyszył gość specjalny - poeta Ernet Bryll. Potem była kolejna dawka poezji – wystąpiła poetka Grażyna Wojcieszko, po niej recytujący aktorzy: Halina Rowicka i Jerzy Zelnik. Kolejnym prezentującym się poetą był Paweł Szydeł, a po nim aktorka Anna Romantowska, która interpretowała utwory poetyckie. Zanim aktorka weszła na scenę publiczność minutą ciszy uczciła pamięć zmarłego niedawno Krzysztofa Kolbergera. Na zakończenie można było wysłuchać recitalu Mirosława Czyżykiewicza, który zagrał z zespołem Kameleon. Poszczególne utwory zapowiadał przyjaciel artysty, poeta Wojciech Kaas.

Organizatorami Chojnickiej Nocy Poetów byli: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnicki Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Patronat medialny sprawowała Gazeta Pomorska i portal www.chojnice.com.