XVIII Chojnicka Noc Poetów

XVIII Chojnicka Noc Poetów odbyła się 4 sierpnia 2012 roku w Fosie Miejskiej w Chojnicach.

Impreza rozpoczęła się o godz. 18.00, a skończyła po godzinie 1.00. Prowadziła ją, jak co roku, Magdalena Kosobucka. Na inaugurację wystąpił Marek Michalak z zespołu Mishaluck Band, a tuż po nim Małgorzata Kościelniak przy akompaniamencie Mishaluck Band, prezentując m.in. własne jazzowe utwory. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza. Protokół jury konkursu odczytali przewodniczący jury Krzysztof Szymoniak i jego członek Dariusz Dziurzyński. Nagrody i wyróżnienia wręczyli burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, p.o. dyrektor Chojnickiego Domu Kultury Zofia Kiedrowicz i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Anna Lipińska. Odebrali je: Janusz Cichoń z Lwówka Śląskiego (I nagroda), Robert Kania z Warszawy (II nagroda), Krystyna Mazur ze Szczecinka i Ewa Poniznik z Sępólna Krajeńskiego (III nagroda ex aequo) oraz Zbigniew Mysłowiecki z Warszawy i Zdzisław Drzewiecki z Białego Boru (3. wyróżnienie ex aequo). Na podsumowaniu nieobecni byli Jakub Sęczyk z Białej Podlaskiej (1. wyróżnienie) i Paweł Kaczorowski z Wrocławia (2. wyróżnienie). Po tej uroczystości laureaci zaprezentowali publiczności zgromadzonej w fosie nagrodzone i wyróżnione w konkursie wiersze.

Następnie na scenie wystąpił Ryszard Leoszewski, artysta ze Szczecina, z zespołem Sklep z Ptasimi Piórami, który zaprezentował poezję Osipa Mandelsztama. Kolejnym gościem była poetka Maria Jolanta Kowalska, pochodząca z Chojnic, obecnie mieszkająca w Bydgoszczy, która zaprezentowała swoje wiersze. Aktor Wojciech Wysocki sięgnął po poezję Zbigniewa Herberta i wykonał monodram „Życiorys”. Aktorka Barbara Wrzesińska rozbawiła publiczność recytując Tuwima oraz monolog babci ze spektaklu „Lament na pl. Konstytucji” według Krzysztofa Bizio. Następnie głos zabrał poeta Krzysztof Szymoniak, który po raz drugi występował podczas Chojnickiej Nocy Poetów i przeczytał m.in. wiersz zadedykowany prowadzącej imprezę Magdalenie Kosobuckiej. Po nim swoją twórczość przedstawił Dariusz Dziurzyński.

Kolejnym gościem był aktor Krzysztof Globisz, który przygotował dla chojnickiej publiczności poezję rewolucyjną, m.in. Majakowskiego i Jesienina w znakomitej interpretacji. Ostatnim poetą prezentującym własną twórczość podczas tegorocznej Nocy był Karol Samsel – poeta i krytyk literacki mieszkający w Ostrołęce. Na zakończenie wystąpiła gwiazda wieczoru – zespół Raz, Dwa, Trzy z wokalistą Adamem Nowakiem, dając prawie dwugodzinny koncert. Złożyły się na niego piosenki do testów Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego oraz kompozycje własne zespołu.

Organizatorami Chojnickiej Nocy Poetów są: Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnicki Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.